Πρόκριση για τη Λιλ- Αποκλεισμός για τη Μονακό

Η Λιλ επικράτησε επί της Σετ, ενώ η Μονακό δεν τα κατάφερε απέναντι στη Μετς. Η Τουλούζ οδηγήθηκε στα πέναλτι με τη Ρεμς και εκεί πήρε τη νίκη με 4-3, στην φάση των «32» του Coupe de France.

Σετ -Λιλ 0-1

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Γαλλίας πήρε η Λιλ, καθώς αναδείχθηκε νικήτρια, στην εκτός έδρας αναμέτρηση, κόντρα στη Σετ με 0-1.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Τζόναθαν Μπάμπα στο 48’ και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη, αλλά και την πρόκριση στους «16».

Μονακό- Μετς 1-3

Η Μετς πήρε τη νίκη επί της Μονακό με 1-3 στο Louis II και την απέκλεισε από το κύπελλο.

Η Μονακό βρέθηκε σε πολύ κακή βραδιά και μετά την άσχημη πορεία της στο γαλλικό πρωτάθλημα, τώρα ήρθε και ο αποκλεισμός από το κύπελλο.

Στο 32ο λεπτό ο Χεν άνοιξε το σκορ του αγώνα και οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα.

Οκτώ λεπτά αργότερα η Μονακό απάντησε με τον Φαλκάο, που έφερε το ματς στα ίσα. Δεν ήταν όμως αρκετό για να πάρουν τη νίκη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 62’ ο Γκακπα πέτυχε το 1-2 για τη Μετς.

Το τελειωτικό χτύπημα στη Μονακό ήρθε στο 74’ από τον Νιαν, ο οποίος έγραψε το τελικό 1-3 του αγώνα.

Νανσί– Γκινγκάμπ 1-2

Η Γκινγκάμπ επικράτησε, στην εκτός έδρας αναμέτρηση, απέναντι στη Νανσί με 2-1.

Ο Ροντελιν στο 28’ σκόραρε και έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Η Νανσί απάντησε στο 67’ με τον Ν’ Γκεσάν, που έφερε το ματς στα ίσα.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση και στο 102’ ο Ντζιλομπότζι πέτυχε ένα όμορφο γκολ και έκανε το 2-1 για τη Γκινγκάμπ.

Αντρεζιέ – Λυών Ντυσέρ 1-2

Την ίδια ώρα και η Λυών-Ντυσέρ νίκησε την Αντρεζιέ στην έδρα της με 1-2

Μόλις στο 15ο λεπτό ο Λένι Αλέξης Λεονίλ άνοιξε το σκορ του αγώνα για τους γηπεδούχους.

Στο 50’ ο Φρανκ Ζυλιέν σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα.

Δεκατρία λεπτά αργότερα, ο ίδιος έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Τουλούζ- Ρεμς 4-4 (πεν. 4-3)

Η Τουλούζ νίκησε στα πέναλτι με 4-3 τη Ρεμς, καθώς η αναμέτρηση ανάμεσα στις δυο ομάδες έληξε ισόπαλη με 4-4.

Ο Ισέκα στο 44’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 47’ ο Ντια έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 68’ ο Γκαρθία σκόραρε και έκανε το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 77’ με τον Ουντίν.

Στο 82’ ο Ισέκα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πέντε λεπτά αργότερα ο Καβαλερίν το 3-3 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, ο Καφάρο στο 108’ έκανε το 4-3 για τους φιλοξενούμενους. Δεν ήταν όμως αρκετό για να πάρουν τη νίκη, καθώς στο 119’ η Τουλούζ κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γκραντέλ.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στη συνέχεια στη διαδικασία των πέναλτι και με 4-3 η Τουλούζ νίκησε τη Ρεμς.

Βιγιεφράνς- Λεζ Ερμπιέ 2-0

Νικήτρια αναδείχθηκε η Βιγιεφράνς με 2-0 απέναντι στη Λεζ Ερμπιέ.

Ο Εντιμο στο 63’ σκόραρε και έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λαμπό διαμόρφωσε το τελικό 2-0.