Βήμα πρόκρισης για Χετάφε

Χετάφε και Βαλένθια ήρθαν αντιμέτωπες στο Στάδιο Αλφόνσο Πέρεθ για τον πρώτο αγώνα των προημιτελικών του Κόπα ντελ Ρέι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 1-0.

Η Βαλένθια είχε την υπεροχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, αλλά χωρίς να δημιουργήσει κάποια σημαντική ευκαιρία που να ανησυχήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ο Άνχελ από την άλλη έκανε την πρώτη καλή ευκαιρία στο ημίωρο για να ανοίξει το σκορ, αλλά σταμάτησε στον Ντομένεκ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, με το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Η πορεία του αγώνα συνεχίστηκε στον ρυθμό με την Βαλένθια να μην μπορεί να μετρατρέψει σε γκολ την κατοχή της μπάλας. Ευκαιρίες που να ανησυχήσουν την αντίπαλη εστία δεν υπήρχαν, αλλά η Χετάφε βρήκε διάδρομο για να ανοίξει το σκορ. Στο σκορ στο 78’, ο Μολίνα παίρνει μια ωραία πάσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η Βαλένθια δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με αποτέλεσμα να είναι σε μειονεκτική θέση ενόψει της ρεβάνς.

Κίτρινες: 59′ Γκονζάλες, 64′ Αραμπέρι, 69′ Μάτα – 55′ Βεζό, 69′ Ντομένεκ, 73′ Τσερίσεφ, 90′ Λατόρε

Χετάφε: Τσιτσζόλα, Καμπρέρα, Γκονζάλες, Ντάκοναμ, Σουάρεζ, Αντούνες (Φουλκιέρ 58′), Αραμπάρι, Μαξίμοβιτς, Πορτίλο (Κριστόφορο 83′), Άνχελ (Μολίνα 69′), Μάτα

Βαλένθια: Ντομένεκ, Βέχο, Γκάμπριελ, Ντιακαμπί, Λατόρε, Τόρες, Νας, Παρέχο, Λι, Γκαμέιρο, Μίνα (Ροντρίγκο 46′)