Συνεχίζει να γράφει ιστορία η Λειψία, απέκλεισε την Ατλέτικο Μαδρίτης

Συνεχίζει στα ημιτελικά του Champions League η Λειψία που επικράτησε με 2-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η Λειψία επικράτησε 2-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης για τον δεύτερο προημιτελικό του Final 8 του Champions League στο “Ζοζέ Αλβαλάδε” της Λισαβόνας και συνεχίζει την εκπληκτική πορεία στα ημιτελικά του Champions League.

Προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στον ημιτελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Παρί Σεν Ζερμέν το βράδυ της 18ης Αυγούστου στο «Ντα Λουζ».

Υπενθυμίζεται ότι εκτός για την Ατλέτικο ήταν οι Βρσάλικο και Κορέα, οι οποίοι είχαν διαγνωσθεί θετικοί στον κορονοϊό.

Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης η Λειψία έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Χάλστενμπεργκ εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στην άμυνα της Ατλέτικο αλλά δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι “ταύροι” είχαν μπει πιο αποφασιστικοί στο γήπεδο και χρειάστηκαν δέκα λεπτά για να απειλήσει η Ατλέτικο. Ο Λόντι βγήκε από αριστερά, έσπασε στον Καράσκο, ο Βέλγος έκανε το σουτ, αλλά ο Γκουλάσι έδιωξε σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα οι “ροχιμπλανκος” ζήτησαν πέναλτι σε επαφή του Γκουλάσι με τον Σαούλ. Ο δεύτερος έπεσε, αλλά ο Μαρτσίνιακ αποφάνθηκε σε συνεννόηση με το VAR ότι δεν υπήρχε παράβαση.

Στο 26′ η Λειψία ζήτησε πέναλτι στον αγκώνα του Χιμένες, αλλά και πάλι ο Μαρτσίνιακ έδωσε συνέχεια το ματς.

Μέχρι την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, ούτε υπήρξε κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία εκατέρωθεν, με εξαίρεση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων που η Λειψία προσπάθησε να απειλήσει μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Ουπαμεκανό έπιασε την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας, αλλά ο Όμπλακ μπλόκαρε.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Λειψία και μόλις στο 51’ ο Σάμπιτσερ έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ντάνι Όλμο με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Όμπλακ για το 1-0.

Χρυσή αλλαγή αποδείχτηκε ο Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος ισοφάρισε από την άσπρη βούλα. Ο Κλόστερμαν ανέτρεψε τον Πορτογάλο στο 71’ ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση σημειώνοντας το 1-1.

Μετά το γκολ η Ατλέτικο προσπαθούσε να βρει και δεύτερο γκολ και στο 84’ μετά από εκτέλεση φάουλ από δεξιά, ο Μοράτα έχασε την ευκαιρία, καθώς δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά.

Τελικά η Λειψία ήταν εκείνη που διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Ανχελίνο από αριστερά, έβγαλε παράλληλα προς τα έξω, ο Αϊνταρά εκτός περιοχής κάνει το σουτ με το δεξί, ο Σάβιτς έβαλε την κόντρα, η πορεία άλλαξε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Όμπλακ.

Σκόρερ: 51′ Ντάνι Όλμο / 71’ Ζοάο Φέλιξ (πεν)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Χιμένες, Ρενάν Λόντι, Καράσκο, Σαούλ, Ερέρα(58’ Ζοάο Φέλιξ), Κόκε, Ντιέγκο Κόστα(72’ Μοράτα), Γιορέντε.

Λειψία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Γκουλάσι, Χάλστενμπεργκ, Ουπαμεκανό, Κλόστερμαν, Ανχελίνιο, Σάμπιτσερ, Καμπλ, Λάιμερ(72’ Άνταμς), Ενκουνκού, Πόουλσεν, Ντάνι Όλμο.