Πρόκριση με τεσσάρα για Ρεάλ, στους “8” και η Σοσιεδάδ

Οι Ρεάλ Μαδρίτης, Ρεάλ Σοσιεδάδ, Γρανάδα, Βιγιαρεάλ και Βαλένθια πήραν το εισιτήριο για τη φάση των “8” του Copa Del Rey.

Εύκολη νίκη πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης επί της Σαραγόσα με 4-0 στο Ρομαρέντα. Τα δύο γκολ των Βαράν (6′) και Λούκας (32′) στο πρώτο ημίχρονο και τα δύο γκολ των Βινίσιους (72′) και Μπενζεμά (79′) στο δεύτερο ημίχρονο διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Την ίδια χρονική στιγμή η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε με 3-1 της Οσασούνα στο Ρεάλε Σεγκούρος χάρις τα γκολ των Ισακ (33′) (69′) και Όντεγκααρντ (61′). Για τους φιλοξενούμενους πέτυχε το γκολ ο Καρντόνα (36′).

Η Γρανάδα βρέθηκε πολύ κοντά στο κάζο, νικώντας 2-3 την Μπανταγιόζ στην παράταση. Για την ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ σκόρερ ήταν οι Μαρτίνεζ (1′), Σολδάδο (86′), Φερνάντεζ (109′), ενώ για τους φιλοξενούμενους τα γκολ πέτυχαν οι Πέρεθ (8′) και Καμπαγιέρο (90+3′).

Νωρίτερα η Βαλένθια δυσκολεύτηκε πάρα πολύ κόντρα στην άσημη Λεονέσα στο Ρέινο Ντε Λεόν και δεν κατάφερε βρεί κάποιο τέρμα, ούτε στα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας, αλλά ούτε και στην παράταση, με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να κριθεί στην διαδικασία των πέναλτι όπου οι «νυχτερίδες» επικράτησαν με 4-2. Η Λεονέσα να θυμίσουμε ότι είχε αποκλείσει στον προηγούμενο γύρο την Ατλέτικο Μαδρίτης!

Την ίδια ώρα διεξήχθη ο αγώνας της Βιγιαρεάλ κόντρα στην Ράγιο Βαγεκάνο στο Κάμπο ντε Φούτμπολ ντε Βαλέκας, όπου τα “κίτρινα υποβρύχια” επικράτησαν με 0-2 χάρις τα γκολ των Νίνο Φερ (83′) και Σάντι Καθόρλα (85′).