Προσωρινά στην κορυφή η Λειψία

Με νίκες συνέχισαν Λειψία, Λεβερκούζεν, Στουτγκάρδη και Ντόρτμουντ, ισοπαλία ανάμεσα σε Φράιμπουργκ και Βέρντερ.

Σημαντικές νίκες εξασφάλισαν οι Λειψία, Λεβερκούζεν, Στουτγκάρδη και Μπορούσια Ντόρτμουντ απέναντι σε Άουγκσμπουργκ, Μάιντζ, Χέρτα Βερολίνου και Χοφενχάιμ αντίστοιχα για την τέταρτη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Άουγκσμπουργκ – Λειψία 0-2

Στη «WWK Arena», η Λειψία είχε εύκολο απόγευμα, καθώς επικράτησε με 0-2 της Άουγκσμπουργκ χάρη στα γκολ των  Ανχελίνιο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και το απίστευτης ομορφιάς τελείωμα του Πούλσεν στο 66ο λεπτό, σε ένα γκολ που θύμισε σε μεγάλο βαθμό ένα αντίστοιχο του άλλοτε θρύλου της Μίλαν του Μάρκο Φαν Μπάστεν.

Άουγκσμπουργκ (Xέικο Χέρλιχ): Γκικιέβιτς, Φράμπεργκερ, Πέντερσεν, Ουντουοκάι, Τζέφρεϊ, Χαν (54’ Βάργκας), Κεντίρα (75’ Ρίχτερ), Στρομπλ (54’ Αρμπολέδα), Καλιγκιούρι, Γκρεγκόριτς, Γιένσεν (54’ Νιντερλέχνερ).

Λειψία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Γκουλάτσι, Χάλστενμπεργκ, Ουπαμεκανό, Κλόστερμαν (46’ Όρμπαν), Μουκιελέ, Άνταμς, Χένρικς, Ανχελίνιο, Ολμο (79’ Τσαν), Νκουνού (90′ Σέρλοθ), Φόρσμπεργκ (65’ Πούλσεν).

Φράιμπουργκ – Βέρντερ Βρέμης 1-1

Φράιμπουργκ και Βέρντερ Βρέμης αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1 σε ένα ματς που είχε λιγοστές φάσεις. Αρχικά, ο Λίνχαρτ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό για τους γηπεδούχους, ωστόσο ο Φίλγκρουγκ απάντησε με πέναλτι και ισοφάρισε σε 1-1, που ήταν και το σκορ στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, όσο περνούσε η ώρα οι δύο ομάδες ήταν φανερά ικανοποιημένες με τον βαθμό της ισοπαλίας και έτσι αναπόφευκτα ήρθε και το τελικό αποτέλεσμα.

Φράιμπουργκ (Κριστιάν Στράιχ): Μιούλερ, Σμιντ, Λίνχαρτ, Χάιντζ, Γκούντερ, Σαλάι (69’ Τσανγκ), Σανταμαρία, Χέφλερ, Γκρίφο (69’ Τσονγκ), Πέτερσον, Χέλερ (90′ Ντεμίροβιτς).

Βέρντερ Βρέμης (Φλόριαν Κόφελντ): Παβλένκα, Φριντλ, Βέλκοβιτς, Γκεμπρέ Σελασιέ, Εγκεστάιν, Μπίτενκουρτ (66’ Ράσιτσα), Αουγκουστίνσον, Μμπόμ (76’ Τοπράκ), Βολτεμέιντ (46’ Μέχβαλντ, 87’ Γκρος), Φίλγκρουγκ (78’ Ζέλκε), Σάρτζεντ.

Χέρτα Βερολίνου – Στουτγκάρδη 0-2

Η εκπληκτική Στουτγκάρδη του Τόμας Χιτσλσπέργκερ, επικράτησε της Χέρτα μέσα στο Βερολίνο με 0-2 και πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Τα γκολ πέτυχαν οι Κέμπφ μόλις στο 9′, για να «κλειδώσει» το ματς ο «υδραυλικός» Γκονζάλο Κάστρο με πλασέ στο 68ο λεπτό. Στον αντίποδα, πολύ κακό πρόσωπο έδειξε η ομάδα του Λαμπαντία, δεν μπορούσε να κρατήσει ούτε την μπάλα στα πόδια της, πράγματα που εκμεταλλεύτηκαν στο 100% οι ποδοσφαιριστές των «Σουηβών».

Χέρτα Βερολίνου (Μπρούνο Λαμπαντία): Σβόλοβ, Πέκαρικ (21’ Ζίφουικ), Σταρκ, Μπογιάτα, Πλάτενχαρτ (66’ Ντιλροσούν), Νταρίντα (78’ Πιάτεκ), Τουσάρ, Λέκι (46’ Λουκεμπάκιο), Κούνια, Μίτελσταντ, Κόρδοβα.

Στουτγκάρδη (Τόμας Χιτσλσπέργκερ): Κόμπελ, Κέμπφ, Καραζόρ, Στέντσελ, Κουλιμπαλί (64’ Γκονζάλες), Έντο, Μανγκάλα, Ουαμανγκιτουκά (90′ Καμίνσκι), Κάστρο (90′ Έγκλοφ), Ντίνταβι (64’ Κλίμοβιτς), Κάλαϊτζιτς (90′ Γκαντιούι).

Χοφενχάιμ – Ντόρτμουντ 0-1

Η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ, είχε βρει τον μπελά της για ένα ημίχρονο στο Σίνσχαϊμ απέναντι στην αξιόμαχη Χοφενχάιμ, ωστόσο ένα αβίαστο λάθος της άμυνας στο 75ο λεπτό, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Χάαλαντ, αξιοποίησε ο Ρόις, που πλάσαρε σε κενή εστία για το τελικό 0-1. Δεύτερη σερί νίκη για την Μπορούσια που έβγαλε την υποχρέωση της και τώρα στρέφει το βλέμμα της στον αγώνας της Τρίτης με αντίπαλο την Λάτσιο για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Χοφενχάιμ (Σεμπάστιαν Χένες): Μπάουμαν, Πος (79’ Γκρίλιτς), Φογκτ, Ακπογκούμα, Σαμασέκου, Ρούντι, Σκοβ (80’ Σεσενιόν), Γκατσίνοβιτς (60’ Μπρουν Λάρσεν), Γκάιγκερ, Μπελφοντίλ (60’ Μπαουμγκάρτνερ), Μπεμπού (79’ Νταμπούρ).

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ): Χιτς, Τσαν, Χούμελς, Πίτσεκ (21’ Ντιλέινι), Πάσλακ, Νταχούντ (75’ Μπέλιγχαμ), Βίτσελ, Μενιέ (75’ Γκερέιρο), Ρέινα, Σάντσο (64’ Ρόις), Μπραντ (64’ Χάαλαντ).

Μάιντζ – Λεβερκούζεν 0-1

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Μάιντζ που ισάριθμη ήττα στα πρώτα τέσσερα ματς του πρωταθλήματος, καθώς ούτε ο νεοφερμένος τεχνικός Γιαν Λίχτε, κατάφερε να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα, από την σαφώς ανώτερη Λεβερκούζεν. Το γκολ του Αλάριο στο 30′ ήταν υπεραρκετό για την ομάδα του Μποζ και μάλιστα ήταν η πρώτη νίκη στο νέο πρωτάθλημα για τις «ασπιρίνες», έπειτα από τρεις σερί ισοπαλίες.

Μάιντζ (Γιαν Λίχτε): Τσέντνερ, Μπροσίνσκι, Τζούστ, Κιλιαν, Νιακατέ, Λάτσα (77’ Νέμπελ), Κουντέ, Εζτουνάλι (69’ Οσίβιο), Μποέτιους, Μπαρκραντ (58’ Κουέισον), Ματετά.

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Πέτερ Μποζ): Χραντέσκι, Σινγκράβεν, Ταπσομπά, Μπέντερ, Λαρς Μπέντερ, Αράνγκις (46’ Μπαουμγκαρτλίνγκερ), Ντιαμπί, Ντεμιρμπάι (68’ Παλάσιος), Αμίρι, Μπέιλι (68’ Μπελαράμπι), Αλάριο.