Επέστρεψε στις νίκες η Ατλέτικο, σκαρφάλωσε δεύτερη η Γρανάδα

Μετά από δύο αγωνιστικές χωρίς να έχει βρει τέρμα, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε της Θέλτα με 0-2. Εύκολη νίκη για την Γρανάδα.

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την Ατλέτικο Μαδρίτης που επικράτησε με 0-2 της Θέλτα για την έκτη αγωνιστική της La Liga. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Σιμεόνε έφτασε τους 8 βαθμούς και προσωρινά την τέταρτη θέση.

Το γκολ του Σουάρες στο 6ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης ήταν αρκετό για να χαρίσει στην Ατλέτικο Μαδρίτης τη νίκη. Ο Ουρουγουανός σκόραρε ξανά με σουτ από την περιοχή, μετά τα δύο τέρματα που είχε πετύχει με την Γρανάδα και έγινε ο 2ος σκόρερ που φτάνει τα 150 γκολ στην La Liga μετά τον Ρονάλντο.

Εκεί που η Θέλτα προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καράσκο κλείδωσε τη νίκη για τους “ροχιμπλάνκος” διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 0-2. Ο Βέλγος εξτρέμ έστειλε την μπάλα στην κενή εστία με κεφαλιά έπειτα από σουτ του Ζοάο Φέλιξ.

Θέλτα: Βιλάρ, Ολάσα (88′ Ροντρίγκεθ), Φοντάν, Μούριγιο, Αραούχο, Καρέιρα (84′ Βέιγκα), Μπέλτραν (63′ Σουάρες), Τάπια, Νολίτο, Άσπας, Μίνα (63′ Μορ)

Ατλέτικο: Όμπλακ, Σάντσες (50′ Φελίπε), Ερμόσο, Σάβιτς, Τρίπιερ, Κορέα (77′ Ερέρα), Τορέιρα, Κόκε, Λεμάρ (65′ Γιορέντε), Κόστα (50′ Φέλιξ), Σουάρες (65′ Καράσκο)

Γρανάδα – Σεβίλλη 1-0

Στο παιχνίδι που διεξήχθη νωρίτερα, η Γρανάδα δεν άφησε την ευκαιρία να περάσει, έχοντας αριθμητική υπεροχή και επικράτησε της Σεβίλλης με 1-0 εντός έδρας, σκαρφαλώνοντας στη 2η θέση της La Liga.

Το γκολ της Γρανάδα το σημείωσε (82΄) ο 22χρονος Γιεντέρ Ερέρα, που στο 60’ είχε περάσει ως αλλαγή, δίνοντας έτσι την τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο Estadio Nuevo Los Cármenes.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τζόρνταν της Σεβίλλης.

Γρανάδα: Σίλβα, Φουλκιέρ, Σάντσεθ, Ντουάρτε (44′ Βαγιέχο), Νέβα, Μίλα, Μοντόρο (75′ Φέντε), Πουέρτας, Γκοναλόν (60′ Ερέρα), Κένεντι (60′ Ματσίς), Σολδάδο (74′ Σουάρεθ)

Σεβίλλη (Ζουλιέν Λοπετέγκι): Μπόνο, Νάβας, Γκόμεθ (85′ Βάθκεθ), Κάρλος, Εσκουδέρο (18′ Ακούνια), Φερνάντο, Ράκιτιτς, Χορδάν, Σούσο (46′ Οκάμπος), Μουνίρ (70′ Εν Νεσίρι), Φερνάντες (46′ Ντε Γιονγκ)