Πρωταθλητής ο Άγιαξ, ήττα για την Αϊντχοφεν

Για την 34η αγωνιστική της Ερεντιβίζιε ο Άγιαξ πήρε το τρίποντο με 4-1 από την Ουτρέχτη και είναι στην πρώτη θέση με 83 βαθμούς κατακτώντας το 34ο πρωτάθλημα της ιστορίας του  , ενώ η Αϊντχοφεν ηττήθηκε από την Αλκμαάρ 1-0

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά καθως άνοιξαν ο σκορ στο 1΄με του Μποσαίντ. Μετά  το γκολ Άγιαξ ανέβασε στροφές κερδίζοντας την κατοχή της μπάλας. Στο 4΄ο Τάντις προειδοποίησε τον Γιένσεν. Η ομάδα του Έρικ τεν Χαχ εφερε το ματς στα ίσια με τον αγέραστο σκόρερ ,Χουντελααρ στο 14΄. Στην συνέχεια του αγώνα ο Άγιαξ ήταν αυτός που έφερνε στον Γιένσεν κινδύνους. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Φαν ντε Μπεικ με κεφαλιά σημείωσε το 2-1 . Στο δεύτερο μέρος ο Αιαντας μπήκε δυναμικά έχοντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ με τους Ζιγιεχ , Χοόντελααρ και Τάντιτς ο οποίος στο 75΄εκανε το 3-1 με πλασέ από την μικρή περιοχή. Ο Άγιαξ όσο περνούσαν τα λεπτά είχε την επιθετική πρωτοβουλία με αποτέλεσμα στο 79΄ο Τάντιτς να κάνει το τελικό 4-1.

Αλκμαάρ- Αϊντχοφεν 1-0

Στο Άφας Στάντιουμ η Αλκμαάρ υποχρέωσε σε ήττα την Αϊντχόφεν με 1-0 το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο Γκους Τιλ  βοηθώντας τον Άγιαξ να ανεβάσει την διαφορά στο +3  με καλύτερη διαφορά τερμάτων από την PSV (+84 έναντι +70).