Euroleague: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Εφές Αναντολού

Η Εφές Αναντολού έκανε αυτό που η μοίρα της χρωστούσε, κέρδισε την Ευρωλίγκα και είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Η Εφές Αναντολού νίκησε με 86-81 την Μπαρτσελόνα στον τελικό του φάιναλ-φορ και ανέβηκε με καθυστέρηση ενός έτους στην κορυφή της Ευρώπης κατακτώντας την πρώτη ευρωλίγκα της ιστορίας της.

Μίτσιτς και Λάρκιν τα έκαναν όλα οδήγησαν την Εφές στην κορυφή και δικαιολόγησαν απόλυτα το τίτλο του καλύτερου δίδυμου γκάρντ της φετινής ευρωλίγκας. Ο Μίτσιτς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους και ο Λάρκιν με 21 σε μια ονειρική βραδιά τόσο για τους ίδιους όσο και για την Εφές.

Μάλιστα ο Βασίλιε Μίτσιτς αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης και του φάιναλ-φορ ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την πιο παραγωγική σεζόν της καριέρας του.

Η Εφές νίκησε γιατί ήταν καλύτερη στο παρκέ, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, ενώ και στην επίθεση όταν χρειάστηκε είχε τις λύσεις αλλά και τις απαντήσεις σε κάθε τρικ που επιχειρούσε η Μπαρτσελόνα.

Εκτός των Μίτσιτς και Λάρκιν πολύ καλός ήταν και πάλι ο Σανλί που πέτυχε 12 πόντους βοηθώντας σε έναν ακόμα κρίσιμο αγώνα την ομάδα του.

Από την Μπαρτσελόνα ο Χίγκις με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, ενώ ο Καλάθης αν και κατάφερε τελικά να αγωνιστεί εντούτοις δεν μπόρεσε να προσφέρει πολλά μένοντας άποντος.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε στο δεκάλπετο να προηγηθεί με 22-15 καθώς σε εκείνο το σημείο η Εφές έδειχνε να ήταν εκτός ρυθμού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε με την Εφές να σφίγγει τα λουριά στην άμυνα και να είναι πιο αποτελεσματική στην επίθεση. Το αποτέλεσμα ήταν η ομάδα του Αταμάν να “τρέξει” στην αρχή ένα 9-0 και να μειώσει στον πόντο(25-24). Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακή για τους νέους πρωταθλητές Ευρώπης καθώς ένα νέο σερί 12-0 αυτή τη φορά τους έδωσε προβάδισμα με 36-29 πριν η Μπαρτσελόνα το μαζέψει κάπως για να κλείσει το ημίχρονο με 39-36 υπερ της Εφές.

Το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο με την Εφές να διατηρεί το προβάδισμα και μάλιστα να καταφέρνει να προηγηθεί με +11(52-41). Η Μπαρτσελόνα στο τέλος του δεκαλέπτου έριξε τη διαφορά στους 8 πόντους(59-51).

Η Μπαρτσελόνα στην τελευταία περίοδο τα έπαιξε όλα για όλα, πίεσε, έβγαλε ενέργεια και κατάφερε χάρις σε καλάθια από τους Χίγκινς και Μίροτιτς να ισοφαρίσει σε 72-72. Σε εκείνο όμως το σημείο η Εφές ήταν πιο ψύχραιμη, ανέκτησε το προβάδισμα το οποίο το διατήρησε μέχρι και το τελικό 86-81 που σηματοδότησε και τη στέψη της ως πρωταθλήτρια Ευρώπης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ – Λάτισεβς – Βίλιους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 36-39, 58-65, 81-86.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 17 (6/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Χάνγκα, Μπολμάρο 7 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμιτς, Γκασόλ 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Αμπρίνες 2 (4 ριμπάουντ), Χίγκινς 23 (2/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 7/8 βολές), Κούριτς 18 (2/7 τρίποντα), Κλαβέρ 2, Μίροτιτς 11 (3/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καλάθης (0/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 21 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12/12 βολές, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μπομπουά 3 (0/1 τρίποντο, 3/4 βολές), Σίνγκλετον 4 (3 ριμπάουντ), Μπαλμπάι, Σανλί 12 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/5 βολές), Μοερμάν 6 (3/4 δίποντα, 0/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Πλάις 5 (1), Μίτσιτς 25 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Άντερσον, Ντάνστον 6 (3 ριμπάουντ, Σιμόν 4.