Μπάσκετ Γυναικών: Δεύτερη νίκη της Ελλάδας επί της Ουγγαρίας

Δεύτερη φιλική νίκη για την Εθνική Μπάσκετ Γυναικών επί της Ουγγαρίας

Με νίκη συνοδεύτηκε και το δεύτερο επίσημο φιλικό της Εθνικής Γυναικών με αντίπαλο την Ουγγαρία που φιλοξενήθηκε στο ΚΓ Χολαργού στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Ευρωμπάσκετ 2021. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 67-51 έχοντας εμφανώς βελτιωμένη αγωνιστικά εικόνα σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι.

Η Εθνική μπήκε καλύτερα στο παρκέ και μετά το 5ο λεπτό άρχισε να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα. Σπανού και Χριστινάκη έδωσαν πολλές λύσεις στην επίθεση, ενώ η ευστοχία από τη γραμμή των 6,75μ. (3/3 στο πρώτο δεκάλεπτο) έδωσε την ευκαιρία στην Ελλάδα να ξεφύγει με 25-9.

Οι φιλοξενούμενες στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν την νευρικότητα και την αστοχία της Εθνικής, μειώνοντας στους τρεις πόντους (30-27 στο 16ο λεπτό), όμως οι αθλήτριες του Βασίλη Μασλαρινού επανέκαμψαν και έφεραν εκ νέου τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (39-28) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Με όπλο την άμυνα οι Ελληνίδες κρατούσαν για τα καλά τα ηνία του αγώνα (48-34 στο 23’) με τον ομοσπονδιακό προπονητή Βασίλη Μασλαρινό να κάνει συνεχείς αλλαγές δοκιμάζοντας πολλά σχήματα. Μάλιστα με τη Φασούλα να σηκώνει μεγάλο βάρος των επιθέσεων στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στο +17 (56-39 στο 29’).

Το ίδιο σκηνικό παρέμεινε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δοκιμές να συνεχίζονται και την Εθνική Γυναικών να φτάνει στη νίκη με 67-51 επί της Ουγγαρίας.

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Στρέμπας, Μηλαπίδης

Δεκάλεπτα: 25-11, 39-30, 56-41, 67-51

Ελλάδα (Μασλαρινός):  Σταμολάμπρου 6(2), Μποσγανά, Αλεξανδρή 2, Νικολοπούλου, Σωτηρίου 9(2), Λούκα 6, Σπανού13(1), Χριστινάκη 14(1), Τσινέκε, Δίελα, Φασούλα 17.

Η Αγγελική Νικολοπούλου τραυματίστηκε 3.44 από το τέλος του αγώνα και αποχώρησε.

Εκτός 12άδας για τον σημερινό αγώνα έμειναν οι Παυλοπούλου, Πανούση και Αναστασοπούλου.

Δεν θα συνεχίσουν στην προετοιμασία της Εθνικής η Στέλλα Φουράκη και η Γεωργία Γρηγοροπούλου.

Βασίλης Μασλαρινός (προπονητής): «Ευχαριστούμε την Ουγγαρία για τα φιλικά παιχνίδια. Προσπαθήσαμε μέσα από αυτούς τους αγώνες να βρούμε όσο πιο γρήγορα γίνεται τον ρυθμό μας και να βελτιώσουμε κάποια πράγματα που χρειάζονται άμεσα διόρθωση. Θεωρώ ότι σε σχέση και με το πρώτο παιχνίδι η άμυνα μας ήταν καλύτερη. Θέλουμε ακόμα βελτίωση στην επίθεση,  στις συνεργασίες μας και χρειαζόμαστε περισσότερη διάρκεια. Είμαστε σε καλό δρόμο και θα συνεχίσουμε τη δουλειά μας. Εύχομαι μόνο ο τραυματισμός της Νικολοπούλου να μην είναι σοβαρός»