Πρώτη ήττα για τον Σολσκιερ, αγκαλιά με την τετράδα η ‘Άρσεναλ

Για την 30η αγωνιστική της Πρέμιερ Λίγκ, η Άρσεναλ επικράτησε στο Έμιρεϊτς με 2-0 επί της  Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι κανονιέρηδες υποχρέωσαν την ομάδα του Σόλσκιερ στην πρώτη τους ήττα και είναι αγκαλιά με την τετράδα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Άρσεναλ μπήκε πιο δυναμικά στο 2΄ ο Λακαζέτ δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Ντε Χέα. Στο 8΄η Γιουνάιτεντ τράνταξε το δοκάρι του Λένο . Λίγα λεπτά αργότερα οι επιθετικές πρωτοβουλίες απέδωσαν καρπούς για την ομαδα του Έμερι,  καθως το σουτ του Γκράνιτ Τσάκα νίκησε τον Ισπανό τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων (12΄) .

Στην συνέχεια του αγώνα η ομάδα του Σόλσκιερ ισορρόπησε τον αγώνα αλλά ο Λουκάκου στο 19΄ πέτυχε το δοκάρι . Στο 36΄ ο Λένο γλίτωσε την ομάδα του από το σθγουρο γκολ του  του Λουκάκου.  Ο Βέλγος επιθετικός έδειχνε ότι  τον έχει εξουδετερώσει με το άνοιγμα της μπάλας στα πλάγια αλλά ο Γερμανός πορτιέρο  άπλωσε το κορμί του και αποσιώπησε τον κίνδυνο.

Στην επανάληψη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε βελτιωμένη, στο 47΄ ο Ράσφορντ αστόχησε . Ένα λεπτό αργότερα ο Λουκακού δεν μπόρεσε να νικήσει  τον Λένο από κοντά.

Στο 59’ο  Ράσφορντ έστειλε τη μπάλα άουτ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η Γιουνάιτεντ αν κα ι έφτανε με αξιώσεις στην εστία του Λένο δεν μπορούσε να φέρει το ματς στα όσια. Στο  68′ η Άρσεναλ κέρδισε πέναλτι από την ανατροπή του Λακαζετ από τον  Φρεντ, την έσχατη των ποινών ανέλαβε ο  Ομπαμεγιάνγκ ο οποίος ήταν εύστοχος. Το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος με την Άρσεναλ βαζει ένα στοπ στο αήττητο της Γιουνάιτεντ η οποία είναι στην πέμπτη θέση .

Νωρίτερα, η Τσέλσι κόλλησε στο ισόπαλο αποτέλεσμα 1-1 με την Γουλβς , με τον Εντέν Αζάρ να γλιτώνει την ομάδα του από την ήττα στα τελευταία λεπτά. Οι λύκοι προηγήθηκαν στο 56′ με τον Χιμένεθ, αλλά Βέλγος είχε άλλη άποψη.