Στο χείλος του γκρεμού ο ΟΦΗ

Η κατάσταση που επικρατεί στον ΟΦΗ όσον αφορά τις αγωνιστικές του επιδόσεις μοιάζει αρρωστημένη αφού ούτε και σήμερα με τον ουραγό της βαθμολογίας Απόλλωνα, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Σε ένα ματς που είχε κριθεί ως τελικός από όλους, ο ΟΦΗ κατάφερε να μην κερδίσει τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζουπολη πάρα το γεγονός ότι ήταν καθ’όλη τη διαρκεια του αγώνα καλύτερος.

Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου οι Κρητικιοι έφτιαξαν την πρώτη τους καλή στιγμή με τον Γιαννούλη να βρίσκει τον Βαζ μέσα στην περιοχή, εκείνος σούταρε στο δεξί δοκάρι και στην επαναφορά σουτ του  Φερέιρα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι.

Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Νέιρα με σουτ εντός περιοχής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ είχε προηγηθεί κεραυνός του Γιαννούλη που απέκρουσε ο Χουαντερσον.

Στο 71′ και στο 73′, ο Χουαντερσον νίκησε τους Σακορ και Νέιρα αντίστοιχα. Οι φιλοξενουμενοι συνέχισαν την πίεση και έφτασαν κοντά στο 1-0 όταν ο Φερέιρα νικήθηκε και πάλι από τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Το 0-0 περίμενε μέχρι το τέλος με τα περιθώρια να στενεύουν πάρα πολύ για το Κρητικό συγκρότημα αφού έχουν μόλις 19 βαθμούς σε 23 αγώνες. Την επόμενη αγωνιστική ο ΟΦΗ αντιμετωπίζει τον Λεβαδειακος στο Ηράκλειο σε μια αναμέτρηση που αν δεν πάρει τη νίκη οι ελπίδες για παραμονή θα εξαφανιστούν.

Απόλλων Σμύρνης (Λευτέρης Βελέντζας): Χουάντερσον, Οριουέλα, Στάθης, Γαρουφαλιάς (46’ Ντούρσο), Κύργιας, Βαφέας, Βάρκας (57’ Αγροδήμος), Κοντοές, Τομάς, Ελ-Χέλβε, Ναζλίδης (78’ Ακόστα).

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Μπράουν (80’ Παπαστεριανός), Μιχόγεβιτς, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Σακόρ, Βαζ (60’ Ντίνας), Νέιρα, Φερέιρα, Πέρσον (46’ Γιακουμάκης).