Πρώτη κούπα για τη Σπόρτινγκ

Μεγάλη νικήτρια του τελικού του Λιγκ Καπ Πορτογαλίας αναδείχθηκε η Σπόρτινγκ Λισαβώνας στα πέναλτι με 3-1 κόντρα στην Πόρτο.

Το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια έληξε με 1-1 και τις δυο ομάδες να οδηγούνται στα πέναλτι.

Ο Φερνάντο στο 79’ άνοιξε το σκορ του αγώνα, έπειτα από ασίστ του Μαρεγκά.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντοστ, με εύστοχο πέναλτι εκανε το 1-1 και ο αγώνας οδηγήθηκε απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί η Σπόρτινγκ νίκησε με 3-1 την Πόρτο και ανακηρύχθηκε νικήτρια του Λιγκ Καμπ της Πορτογαλίας.

Τα πέναλτι για τη Σπόρτινγκ εκτέλεσαν οι: Ντοστ (1-0), Κόατες (άστοχο), Φερνάντες (2-1), Νάνι (3-1)

ενώ για την Πόρτο οι: Τέλες (1-1), Μιλιτάο (άστοχο),Ερνάνι (άστοχο), Φελίπε (άστοχο).

Κίτρινες: Κορόνα, Πίντο, Ακούνια, Νάνι, Φελίπε, Ριστόβσκι, Τόρες, Πέτροβιτς, Φερνάντες, Ριμπέιρο

Πόρτο: Βανά, Μιλιτάο, Φελίπε, Πέπε, Τέλες, Κορόνα (82’ Περέιρα), Ερέρα, Τόρες (94’ Ερνάνι), Μπραχίμι, Μαρεγκά, Περέιρα (63’ Φερνάντο)

Σπόρτινγκ Λισαβώνας: Ριμπέιρο, Ριστόβσκι, Κόατες, Πίντο (53’ Πετροβιτς), Ακούνια (46’ Τζέφερσον), Γουέντελ, Γκούντελι (83’ Ντιαμπί), Φερνάντες, Ραφίνα, Ντοστ, Νάνι