Ισόπαλη ματσάρα στη Βρέμη

Βέρντερ Βρέμης και Άιντραχτ Φρανκφούρτης ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2-2, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που είχε ωραία γκολ, μια αποβολή προπονητή (σ.σ. στο τέλος του Κρίστιαν Κόφελντ της Βέρντερ), καθώς επίσης και χρήση του VAR και με το οποίο έπεσε η αυλαία των σαββατιάτικων ματς στην 20η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, οι «πράσινοι» ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Παρήγαγαν περισσότερες επικίνδυνες φάσεις, ενώ πήραν το προβάδισμα στο 27’, με τον Μαξιμίλιαν Έγκεσταϊν να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Κέβιν Τραπ.

Ωστόσο, οι «αετοί» στηρίχθηκαν για μια ακόμα φορά στους πολύ καλούς επιθετικούς τους και, αυτή την φορά με τον Άντε Ρέμπιτς που σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική, έφτασαν στην ισοφάριση, στο 35ο λεπτό.

Στην επανάληψη, η Βέρντερ ήταν αυτή που πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ, αρκετά γρήγορα μάλιστα. Με τον Μάρτιν Χάρνικ να εκμεταλλεύεται την προσπάθεια του Μαξ Κρούζε και να σκοράρει σε κενή εστία, μόλις στο 52’.

Όμως, η Άιντραχτ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και, με τον Σεμπαστιάν Αλέ να σκοράρει στο 68ο λεπτό από την άσπρη βούλα -φτάνοντας έτσι τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα- μετά το χέρι του Λούντβιγκ Αουγκούστινσον σε προσπάθεια του Ρέμπιτς, έφτασε ξανά στην ισοφάριση.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για νέο πέναλτι σε χέρι, αυτή την φορά από τον Νίκλας Μόιζαντερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον διαιτητή Σμιντ να βλέπει το VAR πάντως μετά και να δείχνει «παίζετε».

Ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν το «τρίποντο» στην επόμενη φάση, με τον Έγκεσταϊν να βγαίνει ταχύτατα στην αντεπίθεση αλλά τον Μάρκο Ρόις να μπλοκάρει με τάκλιν το σουτ του πρώτου, από το ύψος του πέναλτι.