Πρώτη νίκη για τον Παναθηναϊκό

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε ο Παναθηναϊκός, αφού επικράτησε με 1-0 κόντρα στον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Superleague.

Με το μοναδικό γκολ του Ζαχίντ οι πράσινοι πήραν μια πολυπόθητη νίκη και ανέβηκαν στην 10η θέση του ελληνικού πρωταθλήματος με 5 βαθμούς. Αντιθέτως, με -2 ο Πανιώνιος βρίσκεται στην τελευταία θέση.

Ο αγώνας

Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη του καλή ευκαιρία, όταν ο Ζαχίντ σούταρε από αριστερά, αλλά κατάφερε να αποκρούσει ο Κότνικ. Ο ίδιος στο 20’ πέτυχε ένα όμορφο γκολ και άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για το Τριφύλλι.

Ο Περέα στο 34’ δέχθηκε αγκωνιά από τον Μανιάτη εκτός φάσης και ο διαιτητής, αφού χρησιμοποίησε το VAR, έδωσε κίτρινη κάρτα στον έλληνα ποδοσφαιριστή.

Στο 43’ ο Πανιώνιος έχασε την ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Μαξίμοβιτς να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Διούδη. Δυο λεπτά αργότερα ο Μολό έστρωσε ωραία τη μπάλα στον Ινσούα και αυτός έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι του Κότνικ.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά στο 46’ με τον Περέα, δίχως όμως επιτυχία, αφού κατέληξε σε κόρνερ. Το κόρνερ το εκτέλεσε ο Μπουζούκης και η μπάλα βρήκε ξανά το αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων.

Στο 77’ ο Μπουζούκης έδωσε τη μπάλα στον Ζαχίντ και αυτός με τη σειρά του προσπάθησε να βρει τα δίχτυα, αλλά μπλόκαρε ο Κότνικ. Ο Σένκεφελντ στο 83’ είχε ωραία προσπάθεια, αλλά τον έκοψε ο Σταυρόπουλος. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπεκ σούταρε, η μπάλα όμως βρήκε τον Κολοβό και κατέληξε άουτ.

Με την πρώτη του νίκη ο Παναθηναϊκός αποκτάει καλύτερη ψυχολογία και από εδώ και πέρα κοιτάει μπροστά, στην επόμενη εντός αναμέτρηση με την Ξάνθη.

Κίτρινες: Γιόχανσον, Μανιάτης, Ινσούα, Άρτσε, Κουρμπέλης

Πανιώνιος: Κότνικ, Ρέντζας (84’ Παπανικολάου), Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Μανιάτης (57’ Καμαρά), Μαξίμοβιτς, Άρσε (66’ Μιλόγεβιτς), Τσιλούλης, Αραμπουί

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μολό (71’ Μπεκ), Μπουζούκης (88’ Χατζηθεοδωρίδης), Ζαχίντ, Περέα (66’ Κολοβός)