Πρόβα τίτλου απο την Γιουβέντους

Η πρωτοπόρος του βαθμολογικού πίνακα Γιουβέντους πήρε την νικη με 1-2 από την δεύτερη Νάπολι στο  «Σαν Πάολο» στο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής. Η «μεγάλη κυρία» αύξησε την απόσταση  στους 16 βαθμούς  από τους «παρτενοπέι» .

Στα πρώτα δέκα λεπτά του πρώτου μέρους αμφότερες οι ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους . Στο 11΄η Νάπολι απείλησε πρώτη με τον Ζιελίνσκι η μπάλα όμως πέρασε άουτ. Στο 24΄ ήρθαν τα πάνω κάτω καθως ο  Μερέτ αποβλήθηκε, όταν ανέτρεψε τον Ρονάλντο που είχε κλέψει την μπάλα από την λάθος πάσα του Μαλκουίτ. Το φάουλ το εκτέλεσε εύστοχα ο  Πιάνιτς στο 28΄για το 1-0. Η Νάπολι δεν έδειξε ότι φοβήθηκε το αριθμητικό μειονέκτημα και τράνταξε το δοκάρι με τον Ζιελίνσκι. Οι γηπεδούχοι πίεζαν, ωστόσο η Γιούβε ήταν αυτή που διεύρυνε το δείκτη του σκορ στο 39΄ με δράστη τον Τσαν που ήταν αμαρκάριστος.  Το 2-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Γιουβέντους έμεινε με δέκα παίκτες στο 47΄διοτι αποβλήθηκε με δεύτερη κιτρίνη ο Πιάνιτς. Με την αριθμητική ισορροπία στον αγωνιστικό χώρο η Νάπολι  ήταν αυτή που πίεζε με αποτέλεσμα να μειώσει στο 61΄ με τον Καγιεχόν μετά από ασίστ του Ινσίνιε. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Ναπολιτάνοι έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο ενώ η Γιούβε είχε έναν παθητικό ρόλο. Στο 82΄το VAR δείχνει πέναλτι σε χέρι του Άλεξ Σάντρο, όμως ο Ινσίνιε δεν ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα καθως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Το 1-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος με την Γιουβέντους να είναι στην πρώτη θέση με 72 βαθμούς, ενώ η Νάπολι είναι στην δεύτερη θέση με  56 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Νάπολι (Κάρλο Αντσελότι): Μερέτ, Μαλκί (46′ Μέρτενς), Μαξίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Χισάι, Καγιεχόν (78′ Ουνάς), Αλαν, Φαμπιάν, Ζιελίνσκι, Μίλικ (27′ Οσπίνα), Ινσίνιε.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Σέζνι, Κανσέλο (62′ Ντε Σίλιο), Μπονούτσι, Κιελίνι, Αλεξ Σάντρο, Εμρέ Τσαν, Πιάνιτς, Ματουιντί, Μπερναρντέσκι (85′ Ντιμπάλα), Ρονάλντο, Μάντζουκιτς (74′ Μάντζουκιτς).

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, σε ένα ματς που φάνηκε να στραβώνει από νωρίς, η Αταλάντα πήρε σπουδαία νίκη με ανατροπή κόντρα στη Φιορεντίνα με 3-1 και πλέον βρίσκεται ξανά σε τροχιά για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η ομάδα του Γκασπερίνι, έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Μουριέλ βρήκε δίχτυα και έκανε το 0-1 για τους «βιόλα». Ωστόσο, η ομάδα του Μπέργκαμο δεν ήταν διατεθειμένη να ηττηθεί για τρίτη διαδοχική φορά. Ανεβάζοντας στροφές άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες για να φτάσει τελικά σε μια σπουδαία ανατροπή.  Ο Ίλισιτς στο 28’ ισοφάρισε σε 1-1 βρίσκοντας δίχτυα απέναντι στην πρώην ομάδα του, ενώ ο Αλεχάντρο Γκόμες στο 34’ έδωσε το προβάδισμα με 2-1 στους Μπεργκαμάσκι. Τη νίκη για την ομάδα του Γκασπερίνι, σφράγισε στο 59ο λεπτό με κεφαλιά ο προωθημένος Χούσενς, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 που φέρνει την Αταλάντα στην 6η θέση, να ισοβαθμεί με 41 πόντους με Λάτσιο και Τορίνο.

Ο 35χρονος Φάμπιο Κουαλιαρέλα σκόραρε δις και η Σαμπντόρια πέρασε πιο άνετα απ’ ότι δείχνει το τελικό 2-1 από την έδρα της Σπαλ και βλέπει… Ευρώπη! Ο Κουλιαρέλα, λοιπόν, με γυριστό μονοκόμματο σουτ άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό και στο 11’ ο σκόραρε ξανά, με κεφαλιά, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Η «ντόρια» κρατούσε εύκολα το υπέρ της προβάδισμα, είδε τον διαιτητή μετά από… πέντε λεπτά να ακυρώνει τέρμα της Σπαλ για οφσάιντ, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με φαουλάρα του Κούρτιτς. Ωστόσο, στα τρία ακόμη λεπτά των καθυστερήσεων που παίχτηκαν δεν άλλαξε κάτι και η Σαμπντόρια πήρε τη νίκη που την φέρνει στο -2 από τις θέΣτα… χαμηλά παραμένει η Μπολόνια που ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Ουντινέζε. Ο Ντε Πάουλ με πέναλτι για τους γηπεδούχους άνοιξε το σκορ στο 25’ αλλά ο πολύπειρος φορ, Παλάσιο, έφερε το σκορ στα ίσα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος. Ωστόσο, οι «ροσομπλού» δεν άντεξαν στην πίεση και… λύγισαν δέκα λεπτά πριν το φινάλε με τον Πουσέτο να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Τέλος, δεν ανέδειξε νικητή το Τζένοα-Φροζινόνε (0-0), με τους γηπεδούχους να αγωνίζονται για περισσότερο από 55 λεπτά λόγω αποβολής του Κασάτα αλλά να μην καταφέρνουν ποτέ να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. σεις που οδηγούν Ευρώπη.