Σε τροχιά Ευρώπης η Μαρσέιγ

Η 27 το η αγωνιστική ολοκληρώθηκε ΜΕ ΤΗΝ αναμέτρηση Της Μαρσέιγ ΜΕ ΤΗΝ Σεντ Ετιέν ΣΤΟ Βελοντρόμ, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-0.

Η Μαρσέιγ ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο μέρος, δημιουργώντας ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Το κατάφερε στο 12 ο Λεπτό ΜΕ ΤΟΝ Μπαλοτέλι ΝΑ σκοράρει ΜΕΤΑ Από εκτέλεση κόρνερ, κάνοντας το 1-0.

Οι γηπεδούχοι στο 20 ‘κέρδισαν πέναλτι και ο Τόβαν ανέλαβε να το εκτελέσει με επιτυχία ένα λεπτό αργότερα (21’), κάνοντας το 2-0.

Η Μαρσέιγ συνέχισε να απειλεί, αλλά δεν κατόρθωσε να σκοράρει ξανά, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βρουν διαδρόμους για να μειώσουν το σκορ, με αποτέλεσμα το 2-0 να είναι το σκορ του γηπέδου.

Στο δευτερο μέρος, η Μαρσέιγ συνέχισε το ρυθμό της, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για ένα ακόμα γκολ. Ο Σεντ Ετιέν κάνει ένα σουτ πάνω στον τερματοφύλακα αλλά η απόκρουσή του δεν ήταν σταθερή. Στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε πάνω του όμως πριν προλάβει να τη στείλει στα δίχτυα τον σταμάτησαν οι αντίπαλοι αμυντικοί.

Οι προπονητές προσπάθησαν να αλλάξουν το ρυθμό της αναμέτρησης με τις αλλαγές τους, χωρίς επιτυχία. Το 2-0 έμεινε ως το τέλος. Με αυτή τη νίκη, η Μαρσέιγ ανέβηκε στην 4η θέση αφήνοντας πίσω της την Σεντ Ετιέν.

Κίτρινες: 5 ‘Σακάι, 25’ Σαρ – 19 ‘Ντεμπισί, 85’ Καζίνο

Μαρσέιγ: Μάνταντα, Σαμάι, Καλέτα-Καρ, Καμάρα, Σαρ, Οκάμπος, Λόπεζ, Σάνσον (Στρούτμαν 86 ‘), Τόβαν, Ζερμέν (Λουίς Γκουστάβο 65’), Μπαλοτέλι

Σεντ Ετιέν: Ρουφιέ, Περεν (Μπέριτς 46 ‘), Σουμποτίτς, Κολοτζιετζάκ, Ντεμπισί (Βάδα 76’), Αϊτ Μπενασέρ, Γιαν Μ’Βίλα, Πολομάτ, Αμούμα (Ντιόνι 70 ‘), Καμπέλα, Καζρί