Προβάδισμα για Φενέρμπαχτσε

Την αυλαία των Ευρωπαϊκών νοκ άουτ παιχνιδιών άνοιξε το ματς της Φενέρμπαχτσε με την Ζενίτ για τους “32” του Γιουρόπα Λιγκ.

Η Τούρκοι πήραν ένα ισχυρό προβάδισμα με 1-0 έχοντας ως σκόρερ τον πρώην φορ της Λέστερ και της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Σλιμανί στο 21′.

Ενώ για τους πρωτοπόρους του Ρωσικού πρωταθλήματος ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Μακ έχασε πέναλτι στο 44ο λεπτό το οποίο κέρδισε ο Ντριούσι από άτσαλο μαρκάρισμα του Τοπάλ και απέκρουσε ο Τεκίν.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο κυριαρχίας. Το πρώτο ανήκε στην Φενέρμπαχτσε και τον δεύτερο στην Ζενίτ.

Οι συνθέσεις:

Φενέρμπαχτσε: Τεκίν, Καντιρίμ, Σαντίκ, Σκρτελ, Ίσλα, Τοπάλ, Ζαΐλσον, Αρσλάν(Αγιού 72′), Μόουζες(Ποτούκ 84′), Βαλμπουενά(Νοιστάντερ 92′), Σλιμανί

Ζενίτ: Λούνεφ, Ανιούκοφ, Ιβάνοβιτς, Ρακίτσκι, Ναμπιούλιν(Σμόλνικοφ 62′), Ερνάνι, Κρανεβίτερ, Μπάριος, Ντριούσι(Αζμούν 74′), Μακ(Μαρκίζιο 85′), Ντζούμπα