Έκανε το πρώτο βήμα η Ρόμα

Νικήτρια με 2-1 αναδείχθηκε η Ρόμα κόντρα στην Πόρτο στο «Ολίμπικο», στο πλαίσιο της πρώτης φάσης των «16» του Champions League.

Οι γηπεδούχοι με τον Τζανιόλο, ο οποίος πέτυχε και τα δυο γκολ της Ρόμα, πήραν μικρό προβάδισμα για τον επόμενο γύρο. Το γκολ της Πόρτο που της δίνει ζωή για την ρεβάνς στο Ντραγκάο πέτυχε ο Αντριάν.

Σε όλους τους αγώνες της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον Εμιλιάνο Σάλα.

Ο αγώνας

Τα πρώτα λεπτά οι δυο ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 37ο λεπτό η Ρόμα έχασε τρομερή ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ, όταν μετά από ωραία προσποίηση του Τζέκο, ο Κασίγιας έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις.

Η Ρόμα επέστρεψε από τα αποδυτήρια πολύ πιο δυνατή και απειλητική.

Στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Τζέκο έστρωσε ωραία πάσα στον Τζανιόλο και αυτός έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Ο 19χρονος μέσος μάλιστα πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Ευρώπη.

Έξι λεπτά αργότερα ο Τζέκο έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Τζανιόλο ήρθε για να πετύχει το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Αντριάν, ο οποίος με πλασέ μείωσε σε 2-1.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κασίγιας γλίτωσε την Πόρτο από ένα… τρίτο «χτύπημα» όταν έσωσε το σουτ του Κολάροφ.

Κίτρινες: Ερέρα, Ελ Σαράουι

Ρόμα: Μιράντε, Φλορέντσι, Μανωλάς, Φάτσιο, Κολάροφ, Κριστάντε, Ντε Ρόσι, Πελεγκρίνι (83 Ν’ Ζονζί), Τζανιόλο, Τζέκο, Ελ Σαράουι (90’ Κλάιφερτ)

Πόρτο: Κασίγιας, Πέπε, Μιλιτάο, Φερνάντο (76’ Περέιρα), Σοάρες, Ντανίλο, Τέγιες, Ερέρα, Μπραχίμι (68’ Αντριάν), Φελίπε, Οτάβιο (84’ Ερνάνι)