Προβάδισμα η Ντόρτμουντ επί της Παρί με δαιμονιώδη Χάαλαντ

Με οδηγό τον Χάαλαντ για ένα ακόμη παιχνίδι η Μπορούσια Ντόρτμουντ πήρε την νίκη με 2-1 επί της Παρί Σεν Ζερμέν και το προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο πρώτο ημίχρονο παρακολουθήσαμε δύο ομάδες όπου προσπάθησαν να παίξουν με τη μπάλα κάτω, να αποφύγουν τις βαθιές μπαλιές αλλά αυτό τους οδήγησε στο να κάνουν αρκετά λάθη.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο δημιουργικοί και πιο επικίνδυνοι στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου δίχως όμως να καταφέρνουν να μετουσιώσουν κάποια ευκαιρία σε τέρμα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν άφαντοι καθόλη την διάρκεια του πρώτου 45λέπτου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Γερμανοί συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο ασκώντας μεγάλη πίεση στα καρέ της Παρί.

Αυτή τους η πίεση “απέφερε καρπούς” όταν στο 69’ έπειτα από γύρισμα του Χακίμι από τα δεξιά και σουτ του Γκερέιρο, η μπάλα κόντραρε με τον Χάαλαντ να μην έχει πρόβλημα από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να γράψει το 1-0.

Η απάντηση της Παρί ήταν άμεση καθώς λίγα λεπτά αργότερα, στο 75’, ο Εμπαπέ έκανε ό,τι ήθελε τον Ζαγκαντού, πάσαρε στον Νεϊμάρ και ο Βραζιλιάνος σε κενή εστία έκανε το 1-1.

Και δύο λεπτά αργότερα(77’) ήρθε ένα γκολ ποιήμα, το δεύτερο προσωπικό του Χάαλαντ, όπου έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Ντόρτμουντ. Ο Τζιοβάνι Ρέινα έδωσε στον Νορβηγό όπου αυτός με μία επαφή και έναν “κεραυνό” εκτός μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα εκεί όπου ο Νάβας ήταν ανήμπορος να κάνει κάτι.

Με αυτή την άγρια τροπή που είχε πάρει το ματς μέσα σε έναν δαιμονιώδη ρυθμό των τελευταίων λεπτών η Παρί λίγο έφτασε να ισοφαρίσει και πάλι με τον Νεϊμάρ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε στο δοκάρι. Ο Βραζιλιάνος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι.

Πλέον όλα θα κριθούν στην Γαλλία στο Παρκ Ντε Πρινσες στις 11/03/2020 και ώρα 22:00 για να δούμε ποια από τις δύο ομάδες θα προκριθεί στα προημιτελικά του θεσμού.

Μπορούσια Ντόρτμουντ (3-4-3): Μπίρκι, Ζαγκαντού, Χούμελς, Πίστσεκ, Χακίμι, Τσαν, Βίτσελ, Γκερέιρο, Σάντσο(90’+1 Σμέλτσερ), Χάαλαντ, Αζάρ(68’ Ρέινα).

Παρί Σεν Ζερμέν (3-4-3): Νάβας, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπεμπέ, Μενιέ, Γκουεγέ, Βεράτι, Κουρζαβά, Ντι Μαρία(76’ Σαράμπια), Εμπαπέ, Νεϊμάρ.