Πρώτη νίκη, αλλά τι νίκη για τη Γουέστ Χαμ…

Η Γουέστ Χαμ “σφυροκόπησε” τη Γουλβς με 4-0 στο Λονδίνο και πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή Premier League.

Έπρεπε να φτάσει στην 3η αγωνιστική για να πετύχει η Γουέστ Χάμ την πρώτη της νίκη με 4-0 επί της Γουλβς, αλλά και να σκοράρει τα πρώτα της εντός έδρας γκολ για την φετινή περίοδο.

Και το πέτυχαν με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο. Με πρωταγωνιστή τον Μπόουεν που πέτυχε δύο γκολ, αλλά και τους Αντόνιο και Μαζουακού πού έκαναν ότι ήθελαν στα άκρα, συνέτριψαν τους “λύκους”.

Νευρικά ξεκίνησαν οι δύο αντίπαλοι τον αγώνα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην υπάρχει τίποτα αξιόλογο, ώστε να χρήζει σχολιασμό στο πρώτο 15λεπτο. Περισσότερο δραστήρια ήταν η Γούλβς, που με το… ζόρι έφτανε έξω από την περιοχή της Γουέστ Χάμ, και εκεί τελείωνε η επίθεση.

Κόντρα στη ροή του ματς , στο 17′ , έπειτα από γρήγορη εκτέλεση φάουλ στο κέντρο του γηπέδου, ο Φόρναλς, βρήκε με μπαλιά ακριβείας τον Μπόουεν, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με εξαιρετικό σουτ στην αριστερή γωνία του Πατρίσιο, έγραψε το 1-0. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ των Σφυριών στην έδρα τους για φέτος.

Στην αμέσως επόμενη φάση, λίγο έλειψε να κάνει το 2-0 η Γούεστ Χαμ, αλλά το σουτ του Αντόνιο το μπλόκαρε ο Ρούι Πατρίσιο.

Τότε το παιχνίδι άρχισε να αποκτά ρυθμό. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 25′, με κούρσα του Μαζουακού από τα αριστερά, πάσαρε στον Σούτσεκ, το σουτ του οποίου όμως εξουδετέρωσε εκ νέου ο τερματοφύλακας των ¨Λύκων”.

Στο 29΄ είχαμε την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία από πλευράς Γούλβς, με το σουτ του Νέτο να περνάει ψηλά πάνω από την εστία του Φαμπιάνσκι. Στην αντεπίθεση ο Σούτσεκ με κεφαλιά λίγο έλειψε να σκοράρει, αλλά ο Πατρίσιο πάλι παρών…

Η Γούλβς προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο του ματς, αλλά η Γουέστ Χαμ, είτε με τον Σούτσεκ, είτε με τον Αντόνιο, μπορούσε ανά πάσα στιγμή να κάνει δύο τα τέρματα της. Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 43′ , όταν ο Φορνάλς από το ύψος του πέναλτι, πλάσαρε ψηλά άουτ,

Τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου, με το σουτ του Νέβες, να μπλοκάρει εύκολα ο Φαμπιάνσκι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Γούλβς να προσπαθεί να απειλήσει ,αλλά στο 57΄ οι γηπεδούχοι σκόραραν ξανα. Μετά το σουτ του Φόρναλς που βρήκε το δοκάρι, ο Μπόουεν ήταν και πάλι στη σωστή θέση ,και με σουτ  έγραψε το 2-0.

Στο 65′ λίγο έλειψε να κάνει χατρίκ ο Μπόουεν όταν μετά από κούρσα του Αντόνιο, η κεφαλιά του εξουδετερώθηκε σε κόρνερ από τον Πατρίτσιο. Στην εκτέλεση όμως του Κρέσγουελ, ο Σούτσεκ με κεφάλια έγραψε το 3-0.

Στο 75′ προσπάθησε να αντιδράσει η Γούλβς, αλλά η κεφαλιά του Νέτο δεν ανησύχησε τον Φαμπιάνσκι.

Στο 93′ είχαμε και το κερασάκι στην τούρτα… μετά από σέντρα του Μαζουακού από τα αριστερά, ο Χάλερ έκανε την ανενόχλητη κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες):  Φαμπιάνσκι, Μαζουακού, Κρέσγουελ,Ογκμπόνα, Μπαλμπουένα, Φρέντερικς (49′ Τζόνσον) Φόρναλς, Ράις, Σάουτσεκ, Μπόουεν (89′ Nόμπλε), Αντόνιο (89′ Χάλερ)

Γούλβς (Νούνο Εσπιρίτο):  Πατρίσιο, Σάις, Μπολί, Κόντι, Βινάγκρε, Νέβες, Μουτίνιο (74′ Βιτίνια) Σεμέδο (73′ Χόβερ), Νέτο, Χιμένεθ, Τραορέ (62′ Σίλβα)