Πρωτιά για Λυών και Λιλ

Με επιβλητικά σκορ φιγουράρουν στην κορυφή της βαθμολογίας Λιλ και Λυών, εύκολη νίκη και για την Παρί Σεν Ζερμέν.

Σημαντικές νίκες για την συνέχεια πέτυχαν Λιλ και Λυών κόντρα στη Μαρσέιγ και Ναντ αντίστοιχα στο πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Ligue 1. Η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε το Στρασβούργο.

Νίκη με πρωτιά πανηγύρισε η Λυών με 3-0 επί της Ναντ και ηγείται με 37 βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Εκαμπι άνοιξε το σκορ μόλις στο 4’ ωστόσο ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Κεντεβέρε και Πακέτα να διαμορφώσουν το τελικό 3-0.

Ισόβαθμη στην πρώτη θέση, βρίσκεται και η Λιλ μετά την εκτός έδρας επικράτηση της κόντρα στην Μονπελιέ με 3-2. Ο Γουεά άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 23’, τα άλλα δύο γκολ πέτυχαν οι Ικονέ και Γιλμάζ (68’, 86’), ενώ η Μονπελιέ ισοφάρισε και τις δυο φορές οι Λαμπόρντ και Αντι Ντελορ (57’,70’).

Επιβλητική νίκη πέτυχε και η Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στο Στρασβούργο με 4-0 φτάνοντας έτσι τους 35 βαθμούς στην βαθμολογία και την δεύτερη θέση. Το θετικό αποτέλεσμα κρατούσε με δικό του γκολ ο Πεμπελέ στο 18′, ενώ μετά το 80’ οι Εμπαπε, Γκεγέ και Κιν κλείδωσαν το τρίποντο.

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχτηκαν Μονπελιέ και Σεντ Ετιέν, ενώ η κατώτερη βαθμολογικά Ανζέ επικράτησε της Μαρσέιγ με 2-1. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους με τους Λαγκέ και Ντιονί να καθαρίζουν την νίκη, για την Μαρσέιγ μείωσε ο Ρονζιέ χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Αποτελέσματα τως 22:00

Ανζέ – Μαρσέιγ 2-1

Λιόν – Ναν 3-0

Μονακό – Σεντ Ετιέν 2-2

Μονπελιέ – Λιλ 2-3

Παρί Σεν Ζερμέν – Στρασβούργο 4-0