Γιουνάιτεντ από τα… παλιά, “τσαλαπάτησε” την Έβερτον

Νίκη-πρόκριση για τους “κόκκινους διαβόλους” στα ημιτελικά του Carabao Cup- Μαζί της και η Τότεναμ

Παίζοντας κατά διαστήματα το ποδόσφαιρο που λάτρεψε το κοινό της στο παρελθόν, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με 2-0 την Έβερτον στο “Γκούντισον Παρκ” για τα προημιτελικά του Carabao Cup και εξασφάλισε μια θέση για την ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Επίσης, το απόγευμα της Τετάρτης (23/12) προηγήθηκε η πρόκριση της Τότεναμ απέναντι στην Στόουκ Σίτι με την τελική τετράδα να συμπληρώνουν η Μάντσεστερ Σίτι και η Μπρέντφορντ.

Με τρομερή επιθετική αύρα ξεκίνησαν το ματς οι “κόκκινοι διάβολοι” που δεν άφηναν σε ησυχία την άμυνα των γηπεδούχων στο πρώτο τέταρτο, κερδίζοντας πολλά και συνεχόμενα κόρνερ, ενώ δημιούργησαν ευκαιρίες με μπροστάρηδες τους Φερνάντες, Φαν Ντε Μπέικ και Καβάνι που κάθε φορά έβρισκαν μπροστά τους τον Όλσεν.

Η Έβερτον προσπάθησε να απορροφήσει την πίεση των φιλοξενούμενων και να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, αλλά μάταια, καθώς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κυκλοφορούσε άψογα τη μπάλα και είδε στο 25′ την τύχη της να της γυρίζει την πλάτη, καθώς η κεφαλιά του Γκρίνγουντ σταμάτησε στο δοκάρι.

Από το 35′ και μετέπειτα έπιασε… δουλειά ο Χέντερσον, οποίος σταμάτησε δις τους Κάλβερτ-Λιούιν και Σίγκουρντσον στις πρώτες επισκέψεις των παικτών του Αντσελότι στην εστία του 23χρονου Άγγλου τερματοφύλακα με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια μετά από ένα φοβερό πρώτο ημίχρονο.

Πιο ήπιος ήταν ο ρυθμός του δευτέρου μέρους σε σχέση με τον φρενήρη που είχε το πρώτο με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να χάνει την πρώτη ευκαιρία με πρωταγωνιστή τον Καβάνι στο 49′. Στη συνέχεια, τόσο τα “ζαχαρωτά” όσο και οι “κόκκινοι διάβολοι” αναλώθηκαν πιο πολύ στο ποιος θα ελέγξει την κατοχή της μπάλας και έτσι δυσκολευόντουσαν στην παραγωγή και στην εκτέλεση των φάσεων.

Κι ενώ φαινόταν ότι ο αγώνας θα οδηγούνταν στα πέναλτι και θα κρινόταν εκεί η πρόκριση, ήρθε στο 88′ ο Καβάνι για να σκοράρει με ένα άπιαστο σουτ στη γωνία του Όλσεν και να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, κάτι που δικαιωματικά της άξιζε. Η Έβερτον είχε πια καταρρεύσει και παρά το γεγονός ότι τη γλίτωσε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με το δοκάρι να στερεί το γκολ στον Φερνάντες, ο Μαρσιάλ στην τελευταία φάση βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Όλσεν και τον νίκησε, γράφοντας το τελικό 2-0 που έδωσε πανηγυρικό φινάλε για την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Carabao Cup.

Σκόρερ: Καβάνι (88′), Μαρσιάλ (90’+6′)

Κίτρινες: Πογκμπά (57′), Τουανζέμπε (90′), Σο (90’+5′), Μαρσιάλ (90’+5′)

Κόκκινες: –

Έβερτον (Κάρλο Αντσελότι, 4-2-3-1): Όλσεν, Κόουλμαν, Μίνα, Κιν, Γκοντφρέ, Ντουκουρέ (Τοσούν 89′), Γκόμες (Ντέιβις 58′), Ιγουόμπι, Ριτσάρλισον (Μπερνάρντ 56′), Σίγκουρντσον και Κάλβερτ-Λιούιν.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, 4-2-3-1): Χέντερσον, Τέλες (Σο 84′), Μαγκουάιρ, Μπαϊγί, Τουανζέμπε, Πογκμπά, Μάτιτς, Φαν Ντε Μπέικ (Ράσφορντ 67′), Γκρίνγουντ (Μαρσιάλ 67′), Φερνάντες και Καβάνι.

Στόουκ Σίτι – Τότεναμ 1-3

Με αρκετά χαλαρούς ρυθμούς μπήκαν οι “πετεινοί” στον αγωνιστικό χώρο του “Μπριτάνια Στέιντιουμ” και παρότι δεν δημιουργούσαν αξιόλογες ευκαιρίες προς στην εστία του Λόνεργκαν άνοιξαν το σκορ στο 22′. Στη συγκεκριμένη φάση ο Μπέιλ είχε απίστευτη αίσθηση του χώρου και κατάφερε με κεφαλιά να μετατρέψει σε γκολ την ωραία σέντρα που έκανε ο Γουίνκς. Μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι “πότερς” περιορίστηκαν καθαρά σε παθητικό ρόλο, δεν φάνηκαν καθόλου επιθετικά και κάπως έτσι πήγαν στα αποδυτήρια, έχοντας εις βάρος τους το 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Στόουκ Σίτι αποφάσισε να βγει από το… καβούκι της και δικαιώθηκε για την επιλογή της, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Τόμπσον να “πληγώνει” στο 53′ τα δίχτυα του Λιορίς. Οι παίκτες του Μουρίνιο αφυπνίστηκαν και θέλησαν να τελειώσουν μια και καλή την υπόθεση πρόκριση, κάνοντας πράξη την επιθυμία του Πορτογάλου τεχνικού.

Στο 70′ ο Ντέιβις επιχείρησε ένα δυνατό αριστερό σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να βρίσκει πρώτα στο αριστερό δοκάρι του Λόνεργκαν και ύστερα να αναπαύεται στο βάθος του τέρματος, βάζοντας ξανά την Τότεναμ σε θέση οδηγού. Έντεκα λεπτά αργότερα, η πρόκριση για τα ημιτελικά του Carabao Cup σφραγίστηκε για τους φιλοξενούμενους με την επίτευξη ενός τρίτου γκολ. Ο Σισοκό έβγαλε τον Κέιν σε θέση βολής και ο Άγγλος φορ έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα από τον καθένα, σημειώνοντας το τελικό 3-1 υπέρ των “πετεινών”.

Σκόρερ: Μπέιλ (22′), Τόμπσον (53′), Ντέιβις (70′), Κέιν (81′)

Κίτρινες: Κόλλινς (30′)

Κόκκινες: –

Στόουκ Σίτι (Μάικλ Ο’ Νιλ, 3-4-3): Λόνεργκαν, Κόλλινς, Σούταρ, Μπάτ, Σμιθ, Τόμπσον, Κάζινς, Φοξ (Φλέτσερ 34′), Όουκλι-Μπουθ (Βόουκς 79′), ΜακΚλίν και Μπράουν (Πάουελ 72′).

Τότεταμ (Ζοσέ Μουρίνιο, 4-2-3-1): Λιορίς, Ντέιβις, Ντάιερ, Σάντσες, Ντόχερτι, Γουίνκς, Χόιμπιεργκ, Μπέιλ (Χέουνγκ-Μιν Σον 46′), Άλι (Λαμέλα 66′), Μόουρα (Σισοκό 66′) και Κέιν.