Πρωτιά για τη Λειψία, νέα συντριβή για τη Σάλκε

Η Λειψία συνέτριψε τη Σάλκε και πάτησε κορυφή, σε αντίθεση με τους “βασιλικούς μπλε” που βρίσκονται στην τελευταία θέση με 3Χ3 ήττες

Η Λειψία αντιμετώπισε στην έδρα της την Σάλκε, νικώντας την με 4-0, με τα γκολ να τα πετυχαίνει όλα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, για την 3η αγωνιστική της Bundesliga.

Τα τέρματα για τους νικητές πέτυχαν οι Ανχελίνο, Όρμπαν, Χάλστενμπεργκ και με αυτογκόλ ο Μπόστοτσαν.

Οι «ταύροι» έχουν πλέον 7β και είναι στην πρώτη θέση, έχοντας δύο νίκες και μία ισοπαλία, εν αντιθέσει με την Σάλκε η οποία έχει μηδέν βαθμούς και μετράει τρεις σερί ήττες και βρίσκεται στον πάτο της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι ορεξάτοι και με την παρουσία του κόσμου να τους τονώνει το ηθικό, δεν σταμάτησαν να απειλούν τους φιλοξενούμενους, στους οποίους δεν άφησαν χώρο να απειλήσει στην περιοχή τους.

Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο η ομάδα του Νάγκελσμαν έκανε αρκετές φάσεις στο παιχνίδι, με την πρώτη να γίνεται μόλις στο 2ο λεπτό με τον Ουπαμεκανό, βγαίνοντας τελικά οφσάιντ. Ο Ουπαμεκανό πίεζε αρκετά την άμυνα της Σάλκε, ο οποίος έδωσε ασίστ στον Ανχελίνο από ωραίο σημείο, καταλήγοντας όμως η μπάλα σε κόρνερ.

Η πιο αξιόλογη φάση για τους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού, έγινε στο 17΄ με τον Ανχελίνο, ο οποίος έβγαλε το σουτ, το οποίο τελικά πρόλαβε να μαζέψει ο Φέρμαν. Στο 22΄οι γηπεδούχοι στάθηκαν διπλά άτυχοι, αφού αποχώρησε με αναγκαστική αλλαγή ο Σερντάρ, ο οποίος φέρεται να υπέστη σοβαρό τραυματισμό.

Οι «βασιλικοί μπλε» έκαναν το λάθος στο 31΄με τον Μποστοτσάν ο οποίος σημείωσε αυτογκόλ, στην προσπάθεια του να «κόψει» από τη μεγάλη περιοχή τον Φόρσμπεργκ. Οι «ταύροι» όμως δεν σταμάτησαν εκεί τις επιθέσεις και στο 35΄ο Ανχελίνο έκανε το 2-0 με ασίστ του Νκουκού.

Βρίσκοντας μπροστά στο σκορ και με ανεβασμένη ψυχολογία η Λειψία δεν επαναπαύθηκε και επιδίωξε και άλλα τέρματα. Λίγα λεπτά πριν τη λήξη του α΄ ημιχρόνου ο Αϊντάρα έφτασε πολύ κοντά στο να κάνει το 3-0, με ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ, έχοντας δει τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να έχει βγει εκτός θέσης, όμως απομάκρυνε τη μπάλα ο αμυντικός. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους του αγώνα, η Λειψία κατάφερε να κάνε το 3-0 με τον Όρμπαν.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Σάλκε έκανε την πρώτη της καλή τελική στο 53΄με τον Ιμπίσεβιτς, ο οποίος έκανε ένα δυνατό σουτ περνώντας στο τέλος η μπάλα «ξυστά» από το τέρμα.

Στο 59΄ο Ουπαμεκανό έχασε μία καλή ευκαιρία να κάνει το 4-0. Μετά από κόρνερ που εκτέλεσε η ομάδα του, έφτασε μία ανάσα από το γκολ, τελευταία στιγμή απομάκρυναν όμως οι αντίπαλοι.

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να απειλούν και να κάνουν φάσεις, με άλλη μία καλή στιγμή που έγινε στο 63΄με τον Όλμο, που σούταρε από καλό σημείο στο γήπεδο, αλλά βγήκε έγκαιρα ο Ρόνοβ και μάζεψε.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Μάνουελ Μπάουμ αντικατέστησε στο δεύτερο ημίχρονο τον Φέρμαν χωρίς να έχει τραυματιστεί, έπειτα από τα τρία γκολ που δέχθηκε. Στο 79΄η Λειψία κέρδισε πέναλτι που έγινε από τον Νάστασιτς, ο οποίος πήρε αμέσως κίτρινη κάρτα, πάνω στον Χάλστενμπεργκ, ο οποίος και εκτέλεσε το πέναλτι, κάνοντας το 4-0 για την ομάδα του.

Στο 82΄έπειτα από κόρνερ του Ανχελίνιο λίγο έλειψε να γίνει το 5-0, έβγαλε τη μπάλα έξω με κεφαλιά ο Χάλστενμπεργκ.

Η Λειψία κατάφερε να πάρει τη δεύτερη της νίκη, ανεβαίνοντας πρώτη στην βαθμολογία, σε αντίθεση με τη Σάλκε που ηττήθηκε για τρίτη φορά.

Λειψία (Γουίλιαν Νάγκελσμαν): Γκουλάτσι, Ανχελίνιο ( Βος 83΄), Όρμπαν, Ουπαμεκανό (Κλόστερμαν 72΄), Αϊνταρά, Φόρσμπεργκ (Σέρλοθ 71′) , Νκουκού, Μουκιελέ, Χάλστενμπεργκ, Όλμο (Σάμαρτζιτς 83΄), Καμπλ (Χένρικς 76΄)

Σάλκε (Μάνουελ Μπάουμ): Φέρμαν (Ρόνοβ 46′), Νάστασιτς,  Μασκαρέγ, Ουτ, Σερντάρ (Mπόσντοτσαν 22′) , Μπενταλέμπ, Σταμπουλί, Πασιένσια (Ιμπίσεβιτς 46′), Οτσίπκα, Σεπφ