Παρί- Σίτι: Απέδρασε με ανατροπή από το Παρίσι και σημαντικό προβάδισμα η Σίτι

Έκανε το πρώτο βήμα για την Κωνσταντινούπολη η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα που νίκησε στο Παρίσι την Παρί Σεν Ζερμέν

Η Μάντσεστερ Σίτι έφυγε με τη νίκη από το “Παρκ ντε Πρενς” με 1-2 απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στα ημιτελικά του Champions League. Η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί την επόμενη Τρίτη στο “Ετιχάντ”.

Οι Γάλλοι ήταν καλύτεροι, ωστόσο οι “πολίτες” κατάφεραν να ανατρέψουν το 1-0 του ημιχρόνου και να φύγουν τελικά με την νίκη και το προβάδισμα. H ομάδα του Ποτσετίνο προηγήθηκε με τον Μαρκίνιος, για να το γυρίζουν οι φιλοξενούμενοι με τα γκολ των έφεραν τα γκολ των Ντε Μπρόινε και Μαχρέζ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι άνηκε στην Παρί που ήταν και πιο δραστήρια στο πρώτο μέρος. Στο 13′ ο Νεϊμάρ βρήκε χώρο στην περιοχή, σούταρε, όμως ο Έντερσον έκανε μια εξαιρετική επέμβαση.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 15′ ήρθε το γκολ που άνοιξε το σκορ για την Παρί. Εκτέλεση κόρνερ του Ντι Μαρία, ο Μαρκίνιος πήδηξε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά κάνει το 1-0.

Οι Παριζιάνοι είχαν ακόμη μια καλή στιγμή, πριν το μισάωρο, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Παρέδες έπιασε μια κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι ξεκίνησε καλύτερα. Στο 61′ η μπάλα κατέληξε στον Ντε Μπρόινε, ύστερα από διώξιμο το Μαρκίνιος. Ο Βέλγος έπιασε ένα γυριστό με την μπάλα να περνά λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια.

Οι Άγγλοι πατούσαν καλύτερα και στο 63′ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ντε Μπρόινε έκανε μια σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους, μαζί και από τον Νάβας που απλά την παρακολουθούσε να καταλήγει στα δίχτυα του.

Η ανατροπή για την ομάδα του Γκουαεντιόλα ήρθε στο 74ο λεπτό. Εκτέλεση φάουλ του Μαχρέζ με το αριστερό, το τείχος άνοιξε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2.

Τα πράγματα στην συνέχεια έγινα ακόμη πιο δύσκολα για τους Γάλλους. Στο 77ο λεπτό ο Γκέιγ αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη κάρτα, από τον Γερμανό διαιτητή, καθώς έκανε επικίνδυνο τάκλιν πάνω στον Γκουντογκάν.

Ο Γκουντογκάν στο 80′ δοκίμασε το πόδι του από μακριά, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Μαχρέζ στο 84′. Στην συνέχεια η Σίτι έλεγχε τον ρυθμό και το 1-2 έμεινε έως το τέλος.

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπάκερ, Βεράτι, Παρέδες, Γκέιγ, Ντι Μαρία, Νεϊμάρ, Εμπαπέ.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Κανσέλο, Ρόδρι, Γκιντογάν, Ντε Μπράινε, Μαχρέζ, Σίλβα, Φόντεν.