Παρί ΣΖ- Λιλ: Έφυγε με το διπλό και πάτησε κορυφή η Λιλ

Η Λιλ έφυγε με τη νίκη από το Παρίσι κόντρα στη Παρί Σεν Ζερμέν και έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία

Η Παρί ΣΖ ηττήθηκε στο Παρίσι με 0-1 από τη Λιλ, για την 31η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι Παριζιάνοι με αυτή την ήττα, είδαν τους “Λιλουά” να φεύγουν με το διπλό και να μένουν μόνοι τους στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας 66β, αφήνοντας την Παρί στους 63β.

Το νικητήριο τέρμα των φιλοξενούμενων σημείωσε ο Ντέιβιντ στο 20ο λεπτό. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν την “φλύαρη” κατοχή και οι φάσεις που δημιούργησαν δεν απείλησαν την εστία του Μενιάν. Από την άλλη η Λιλ κράτησε το τρίποντο μέχρι το τέλος και έφυγε με μία σημαντική νίκη. Στις καθυστερήσεις έμειναν με δέκα παίκτες οι δύο ομάδες με τις αποβολές των Νέιμαρ και Ντιαλό.

Πλέον η ομάδα του Ποτσετίνο κοιτάζει το μεγάλο ντέρμπι για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς λιγκ κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου στη Γερμανία.

Παρί ΣΖ: Navas; Kehrer (64′ Dagba), Marquinhos, Kimpembe, Diallo (64′ Bakker), Gueye (71′ Rafinha), Paredes, Di Maria, Neymar, Mbappé, Kean (64′ Draxler)

Λιλ: Maignan; Djalo, Fonte, Botman, Reinildo; Sanches (73′ Yilmaz), André, Soumaré, Bamba, David (35′ Weah), Ikoné (93′ Bradaric)