Ρεάλ Μαδρίτης: Νίκησε και πιέζει την Ατλέτικο

Με ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Εϊμπάρ και πιέζει την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Για την 29η αγωνιστική της La Liga, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη κόντρα στην Εϊμπάρ με 2-0, ενώ η Βιγιαρεάλ είχε εύκολο έργο κόντρα στη Γρανάδα που νίκησε με 0-3.

Ρεάλ Μαδρίτης- Εϊμπάρ 2-0

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 2-0 την Εϊμπάρ χάρη σε τέρματα του Μάρκο Ασένσιο στο 41′ και του Μπενζεμά στο 73′. Η “Βασίλισσα άνοιξε το σκορ με την προσπάθεια του Ασένσιο στο 41′ με σουτ στην αριστερή γωνία του Ντιμίτροβιτς. Ο Καρίμ Μπενζεμά στο 73′ με εξαιρετική κεφαλιά μετά από σέντρα του Βινίσιους έκλεισε το σκορ και κράτησε την Ρεάλ ζωντανή στην μάχη του πρωταθλήματος. Για την ακρίβεια η νίκη της αυτή έφερε την Ρεάλ τρεις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης (63 έναντι 66) που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Για την Εϊμπάρ τα πράγματα είναι άσχημα καθώς η σημερινή ήττα άφησε την ομάδα στην 19η θέση και τους 23 βαθμούς.

Γρανάδα- Βιγιαρεάλ 0-3

Στη Γρανάδα η Βιγιαρεάλ πέρασε ένα εύκολο απόγευμα καθώς νίκησε την τοπική ομάδα με 0-3 χάρη σε χατ τρικ του Μορένο. Ο έμπειρος φορ σκόραρε στο 9ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 18 ο επιθετικός της Βιγιαρεάλ πέτυχε τέρμα εκ νέου με πλασέ εντός περιοχής μετά το γύρισμα του Τρινκέρος. Το τελικό 0-3 έγραψε Με το τρίτο του γκολ στην αναμέτρηση ο mourinho που νίκησε τον τερματοφύλακα της Γρανάδα και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Βιγιαρεάλ. Με αυτό το διπλό η Βιγιαρεάλ ανέβηκε στην πέμπτη θέση με 46 βαθμούς έναν βαθμό παραπάνω από την έκτη Ρεάλ Σοσιεδάδ που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Όσον αφορά τη Γρανάδα, η ομάδα από την Ανδαλουσία έμεινε στους 36 βαθμούς και στην 8η θέση.