Ρεάλ-Εφές: Μείωσε και ελπίζει η «Βασίλισσα»

Με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά η Ρεάλ ανέτρεψε την κατάσταση, νίκησε την Εφές και έδωσε παράσταση στη σειρά.

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Εφές Αναντολού με 80-76 στο Game 3, μείωσε σε 2-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στη σειρά.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε στα τελευταία λεπτά, χάρις σε 16 αναπάντητους πόντους, να αποτρέψει την ήττα και να αναπτερώσει τις ελπίδες της για πρόκριση στο φάιναλ-φορ.

Ωστόσο και παρά την ήττα της η Εφές παραμένει φαβορί για να βρεθεί στην κορύφωση της ευρωλίγκας.

Η Εφές ήταν καλύτερη για 30 λεπτά και έδειχνε κάτι παραπάνω από ικανή για να «σκουπίσει» τη σειρά και να προκριθεί στο φαιναλ-φορ. Η Ρεάλ όμως με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά και χάρις σε καλάθια από τον κορυφαίο του παρκέ Γιούλ έφερε την αναμέτρηση στα μέτρα της.

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε γιατί ήταν καλύτερη στα σημεία κερδίζοντας την μάχη των ριμπάουντ στοιχείο πολύ σημαντικό όπως αποδείχθηκε.

Σημείο κλειδί για την νίκη της Ρεάλ ήταν η τελευταία περίοδος κατάφερε και ανέτρεψε το εις βάρος της 58-48 στο τελικό 80-76 υπερ της αλλά και η άμυνα που έπαιξε στον Λάρκιν ανάγκαζοντας τον Αμερικανό γκάρντ της Εφές να μείνει σε χαμηλά νερά(6 πόντοι).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ο Σέρχιο Γιούλ με 20 πόντους με καλάθια σε κρίσημα σημεία και στατιστικά για όσκαρ(3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ). Από κοντα και Γκαρούμπα ο οποίος έγραψε 10 πόντους με 10 ριμπάουντ.

Από την Εφές Αναντολου ο εν δυνάμει MVP της κανονικής περιόδου Μίσιτς πέτυχε 29 πόντους και ο Μπουμπουά 18.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα – Ρότσα – Πάντερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 28-38, 48-58, 80-76.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 9 (1), Ρούντι 3 (1/5 τρίποντα), Αμπάλντε 11 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τάιους 10 (7 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα (0/3 σουτ), Αλοθέν, Γκαρούμπα 10 (4/10 σουτ, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Κάρολ 7 (1), Γιουλ 20 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Τόμπκινς 8 (2), Τέιλορ 2.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 6 (1/2 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Μπομπουά 18 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές), Σανλί 7 (1), Μοερμάν (0/4 σουτ, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πλάις, Μίτσιτς 29 (5/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Άντερσον, Ντάνστον 9 (7 ριμπάουντ), Σιμόν 3 (1/4 σουτ).