Δύσκολα θα χάσει το πρωτάθλημα αυτή η Ρεάλ

Μπενζεμά και Ασένσιο οδήγησαν την Ρεάλ Μαδρίτης ένα βήμα πιο κοντά στο πρωτάθλημα, διπλό έκπληξη για την Γρανάδα

Βήμα βήμα πιο κοντά στο πρωτάθλημα οδηγείται η Ρεάλ Μαδρίτης ,η οποία επικράτησε με 2-0 της Αλαβές στο «Αλφρέντο Ντι Στέφανο», για την 35η αγωνιστική της La Liga. Με αυτή τη νίκη οι Μαδριλένοι έφτασαν τους 80 βαθμούς και βρίσκομαι προφορικά στο +4 από την Μπαρτσελόνα που έχει παιχνίδι λιγότερο.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Χοσέλου έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Λίγα λεπτά αργότερα στο 10’ ο Ναβάρο ανατρέπει τον Μεντί, με τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι. Ο Μπενζεμά ανέλαβε την εκτέλεση, ο Ρομπέρτο στη μία γωνία, η μπάλα στην άλλη με το σκορ να διαμορφώνεται σε 1-0. Αυτό ήταν τρίτο διαδοχικό ματς που η Ρεάλ άνοιξε το σκορ με πέναλτι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι Μπενζεμά είναι ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία της Ρεάλ που έχει σκοράρει όλες τις ημέρες της εβδομάδες. Ο πρώτος ήταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Στο 35’ η Αλαβές αποτέλεσε με τον Μπερκ να βγαίνει από αριστερά, έβγαλε στον Χοσέλου, ο οποίος εντός περιοχής κάνει το σουτ, αλλά γλίστρησε και έστειλε την μπάλα άουτ.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η «Βασίλισσα» και στο 50’ ο Ασένσιο διπλασίασε τα τέρματα για το 2-0, μετά από έλεγχο του VAR το γκολ μέτρησε κανονικά υπέρ των Μαδριλένων. Ο Μπενζεμά αυτή την φορά από σκόρερ έγινε δημιουργός.  Για τους αριθμούς το γκολ του Ισπανού ήταν το 501 σε 207 ματς υπό την τεχνική ηγεσία του Ζιντάν στη Ρεάλ.

Μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν δίχτυα, έχοντας από δύο καλές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Καμία ωστόσο δεν τα κατάφερε και το σκορ παρέμεινε ως έχει υπέρ της πρωτοπόρου Ρεάλ Μαδρίτης.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Λούκας Βάθκεθ, Μιλιτάο, Βαράν, Μεντί, Κρόος, Καζεμίρο (90+3′ Μπραχίμ Ντίαθ), Μόντριτς (70′ Βαλβέρδε), Ροντρίγκο (82′ Ίσκο), Μπενζεμά (82′ Αζάρ), Ασένσιο (70′ Βινίσιους).

Αλαβές (Χουάν Ραμόν Λόπεθ): Ρομπέρτο, Τσίμο Ναβάρο (23′ λ.τρ Μαρτίν), Έλι, Λαγκουαρδία, Μαρίν, Πίνια, Μπερκ, Καμαράσα, Φέισα (55′ Αμπντελαΐ), Έντγκαρ Μέντεθ (68′ Σάινθ), Λούκας Πέρεθ (55′ Ριόχα), Χοσέλου (69′ Χοσέ Ροντρίγκες).

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Γρανάδα 2-3

Διπλό έκπληξη με φόντο την Ευρώπη πέτυχε η Γρανάδα στο «Ανοέτα» που επικράτησε 3-2 της Σοσιεδάδ με γκολ στην εκπνοή του χρόνου.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα χάρις στα δύο γκολ των Πουέρτας και Σολδάδο (0-2) στο 21′ και στο 43′ αντίστοιχα με την Ρεάλ Σοσιεδάδ να μη μπορεί να αντιδράσει. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ωστόσο η Σοσιεδάδ ήταν καλύτερη και κατάφερε να μειώσει (1-2) στο 47′ με τον Μερίνο, ενώ στο 83ο λεπτό ισοφάρισε (2-2) με τον Ογιαρθάμπαλ.

Η χαρά του γκολ δεν κράτησε για πολύ και πέντε λεπτά αργότερα ο Ντουάρτε με κεφαλιά νίκησε για τρίτη φορά τον Μόγια (2-3) και έδωσε στην ομάδα του τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Η Γρανάδα έχει πλέον 50 βαθμούς ένα βαθμό πίσω από τους γηπεδούχους και -3 από την 6η Χετάφε.