Ρεάλ Μαδρίτης- Θέλτα: «Μίλησε» ο Μπενζεμά

Με πρωταγωνιστή τον Μπενζεμά που πέτυχε χατ-τρικ, η Ρεάλ Μαδρίτης ξεπέρασε το εμπόδιο της Θέλτα

Με τον Μπενζεμά να πετυχαίνει χατ-τρικ, οδήγησε τη Ρεάλ Μαδρίτης στη νίκη με 5-2 επί της Θέλτα, στην επιστροφή των «μερένγκες» στη φυσική τους έδρα, στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, μετά από περίπου ενάμιση χρόνο.

Με αυτή τη νίκη οι Μαδριλένοι ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου είναι μαζί με τη Βαλένθια με 10 βαθμούς.

Ο Γάλλος επιθετικός μάλιστα ήταν αυτός που ισοφάρισε μετά το γρήγορο τέρμα του Μίνα (4΄), ενώ δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να… χαρούν το νέο προβάδισμα στο 31΄, γράφοντας 15 λεπτά αργότερα το 2-2 και παραδίδοντας τη «σκυτάλη» στον Βινίσιους, ο οποίος στο 54΄ έβαλε μπροστά τους Μαδριλένους (3-2). Το πρώτο του γκολ στο ντεμπούτο του πέτυχε ο Καμαβίνγκα στο 72′ κάνοντας το 4-2 και στο 87′ ο Μπενζεμά διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της αγωνιστικής:

Σάββατο 11/9

Λεβάντε-Ράγιο Βαγιεκάνο 1-1 (39′ Μαρτί – 90’+2′ Σέρχιο Γκουαρδιόλα)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μαγιόρκα 2-0 (68′ Βιβιάν, 74′ Ινάκι Ουίλιαμς)

Κυριακή 12/9

Εσπανιόλ-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2
(40′ Ντε Τομάς – 79′ Καράσκο, 90’+10′ Λεμάρ)

Οσασούνα-Βαλένθια 1-4 (8′ Μονκαγιόλα – 26′ Γκόμες, 50′ Ερνάντεθ, 55′ Γκέδες, 73′ Αλντερέτε)

Κάντιθ-Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2 (71΄, 84΄ πεν. Οϊαρθάμπαλ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Θέλτα 5-2 (24΄, 46΄, 87΄ πεν. Μπενζεμά, 54΄ Βινίσιους, 72΄ Καμαβινγκά – 4΄ Μίνα, 31΄ Σέρβι)