Μια ανάσα από τον τίτλο η Ρεάλ Μαδρίτης

Μία νίκη απέχει από την μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος η Ρεάλ Μαδρίτης ενώ έχει δύο αγωνιστικές για να την κάνει.

Σημαντική νίκη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης επί της Γρανάδα με 2-1, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο, σε αντίθεση με το δεύτερο, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 36η αγωνιστική της La Liga.

Σε ένα καταιγιστικό πρώτο μέρος, η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε νωρίς να προηγείται της Γρανάδα με 2-0 και να έχει το παιχνίδι στα «χέρια» της. Όμως, η «Βασίλισσα» επαναπαύθηκε, δέχτηκε ένα «κρύο» γκολ στην έναρξη του β’ μέρους και άλλαξε ριζικά την εμφάνισή της.

Η πρώτη απειλή της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν στο 5ο λεπτό με τον Ίσκο. Ο Ισπανός πήρε τη μπάλα από αριστερά, συνέκλινε προς την περιοχή, δοκίμασε ένα καλό πλασέ αλλά μπλόκαρε, δύσκολα, ο Σίλβα.

Μετά από passing game των παικτών της «Βασίλισσας», ο Μεντί στο 10′ πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, πέρασε ανάμεσα από δύο παίκτες και με σουτ στη κλειστή γωνία άνοιξε το σκορ.

Σε μία υποδειγματική αντεπίθεση οι «μερένχες» διπλασίασαν τα τέρματα τους μόλις στο 16ο λεπτό. Ο Μόντριτς πάσαρε αριστερά στον Μπενζεμά, ο Γάλλος σαν… εξτρέμ μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε με εξαιρετικό πλασέ τον Ρουί Σίλβα για το 0-2.

Στο 36′ ο Φερνάντεθ έπιασε μία δυνατή κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, όμως ο Κουρτουά έκανε μία εντυπωσιακή απόκρουση κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Ο Μόντριτς στο 42′ έκανε… μαγική πάσα στον Μπενζεμά από τα δεξιά, ο τελευταίος έκανε ένα δυνατό σουτ, το οποίο ανάγκασε τον Σίλβα να… εκτιναχθεί για να αποκρούσει σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την Γρανάδα, η οποία μείωσε στο 50ο λεπτό. Ο Καζεμίρο έκανε λάθος στο κέντρο, ο Ερέρα έκανε εξαιρετική πάσα στην πλάτη της άμυνας της Ρεάλ και ο Ματσίς νίκησε τον Κουρτουά στην κλειστή του γωνία.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν είχε άλλο προφίλ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτος μέρος ήταν πολύ «ζωηρή» επιθετικά, έπαιζε γρήγορο passing game, ενώ στο δεύτερο 45λεπτο έριξε πολλές «ταχύτητες» και δεν έκανε φάση μέχρι το 80′.

Από την άλλη, η Γρανάδα στο δεύτερο μέρος πήρε θάρρος από το γρήγορο γκολ, προσπάθησε να βρει και δεύτερο τέρμα αλλά δεν έκανε σπουδαίες φάσεις.

Οι γηπεδούχοι έχασαν «χρυσή» ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 85′. Ο Αντονίν έκανε καλό σουτ, ο Κουρτουά απέκρουσε δύσκολα και στο ριμπάουντ λίγο έλειψε ο Αζίζ να σκοράρει, αλλά ο Ράμος έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Κίτρινες: Μεντί (17′), Ντουάρτε (46′), Ντίας (58′), Κουρτουά (90+3′)

Γρανάδα (Μαρτίνεθ): Ρουί Σίλβα, Ντουάρτε, Σάντσες, Ζιλ Ντίας, Βίκτορ Ντίας (46′ Πουέρτας), Ερέρα (75′ Αντονίν), Αζίζ, Ματσίς (85′ Κοϊμπάσι), Φουλκιέ (54′ Μοντόρο), Βίκο (75′ Μπράις), Φερνάντες.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζιντάν): Κορτουά, Μεντί, Ράμος, Βαράν, Καρβαχάλ, Καζεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Βαλβέρδε (64′ Ασένσιο), Ίσκο (64′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά