Ρεάλ Μαδρίτης – Λίβερπουλ: “Βασιλικό” προβάδισμα

Νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Λίβερπουλ στον πρώτο προημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς νίκησε με 3-1 τη Λίβερπουλ στο «Αλφρέδο ντι Στέφανο» για τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα της προημιτελικής φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν δεν δυσκολεύτηκε απέναντι σε μια κακή και ακίνδυνη επιθετικά Λίβερπουλ. Έτσι, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έχει δύσκολο έργο στον επαναληπτικό.

Για τους Ισπανούς σκόραραν o Βινίσιους Ζούνιορ στο 27’ και στο 65’ και ο Μάρκο Ασένσιο στο 36’. Για τους Άγγλους μείωσε ο Μοχάμεντ Σαλάχ στο 51’.

«Μονόλογος» της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν το πρώτο ημίχρονο του ματς. Οι Μαδριλένοι είχαν την κυριαρχία σε όλο τον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας στην επίτευξη δύο τερμάτων.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η Λίβερπουλ δεν έκανε ούτε μία τελική στα πρώτα 45 λεπτά.

Στο 27’ η Ρεάλ άνοιξε το σκορ. Ο Κρόος έβγαλε μακρινή μπαλιά στην πλάτη των στόπερ της Λίβερπουλ, ο Βινίσιους έκανε κοντρόλ με το στήθος και σούταρε στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής για το 1-0.

Στο 36’ ο Άρνολντ έκανε λάθος κεφαλιά προς τα πίσω, βγάζοντας τετ α τετ τον Ασένσιο, ο οποίος μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λίβερπουλ βρήκε καλύτερα τα πατήματά της στο γήπεδο και στην πρώτη της τελική έφτασε στο γκολ.

Στο 51’ μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, καθώς ξεκίνησε από τον Άλισον και κατέληξε στον Ζότα. Αυτός σούταρε, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Σαλάχ, ο οποίος από κοντά πλάσαρε τον Κουρτουά για το 2-1.

Στο 65’ η Ρεάλ πέτυχε και τρίτο τέρμα. Ο Μόντριτς κινήθηκε παράλληλα στην περιοχή, έδωσε στον Βινίσιους που σούταρε με τη μία και νίκησε τον Άλισον για το 3-1.