Μάντσεστερ Σίτι- Ντόρτμουντ: Πήρε τη νίκη στην εκπνοή η Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι αν και ισοφαρίστηκε στο 84′, κέρδισε εν τέλει τη Ντόρτμουντ με γκολ του Φόντεν στις καθυστερήσεις, αλλά όλα θα κριθούν στη ρεβάνς.

Για το πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών του Champions League, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε δύσκολα της Ντόρτμουντ με 2-1 στο Ετιχάντ, αλλά η πρόκριση είναι ακόμα ανοικτή, καθώς μόλις ένα γκολ χωρίζει τις δύο ομάδες.

Οι “πολίτες” προηγήθηκαν με τον Ντε Μπρούινε στο 19′, για να ισοφαριστούν στο 84′ από τον Μάρκο Ρόις, όμως τον τελευταίο λόγο είχε ο Φόντεν στο 90′ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Η πρώτη φάση που μάλιστα κατέληξε και στα δίχτυα, έγινε στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Μαχρέζ τροφοδότησε τον Ντε Μπρούινε μέσα στην περιοχή και αυτός εκτέλεσε εύστοχα τον Χιτζ, ανοίγοντας το σκορ, 1-0 για την Μάντσεστερ Σίτι.

Στο 24ο λεπτό, μια πάσα πέρασε στην πλάτη της άμυνα για τον Ρόις που έβγαινε τετ-α-τετ, όμως ο Έντερσον πρόλαβε και απομάκρυνε.

Στο 30′, ο Τσαν έκανε ένα μαρκάρισμα στην περιοχή, με το διαιτητή να υποδεικνύει αρχικά πέναλτι, αλλά αφού εξέτασε το VAR πήρε πίσω την απόφασή του.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 45ο λεπτό, ο Γκερέιρο σούταρε από καλό σημείο αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών της Ντόρτμουντ. Το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, στο 48′, ο Χάαλαντ έκανε την προβολή από κοντά έπειτα από μια καλή μπαλιά, όμως το τελείωμα του δεν ήταν το ιδανικό και ο Έντερσον που ήταν σε ετοιμότητα, μπλόκαρε εύκολα.

Ένα μικρό διάστημα μετά, στο 65′, ο Φόντεν, βρήκε λίγο χώρο στην περιοχή και σούταρε, με τον Χιτζ να πραγματοποιεί μια εντυπωσιακή επέμβαση.

Δέκα λεπτά αργότερα, στο 75′, ο Ντε Μπρούινε έκανε ένα καλό σουτ από πλεονεκτική θέση, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 84ο λεπτό του αγώνα, ο Χάαλαντ έβγαλε ωραία πάσα μέσα στην περιοχή στο Ρόις, ο οποίος με εξαιρετικό τελείωμα, σκόραρε για το 1-1 της Ντόρτμουντ.

Στο 90′ ο Φόντεν έπειτα από καλή μπαλιά του Γκουντογκάν, εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 της ομάδας του, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 30′ Τσαν, 37′ Μπέλινγκχαμ

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Κανσέλο, Ντίας, Στόουνς, Γουόλκερ, Γκουντογκάν, Ρόντρι, Φόντεν, Ντε Μπρούινε, Μαχρέζ, Σίλβα (59′ Ζεσούς).

Ντόρτμουντ (Τέρζιτς): Χιτζ, Μόρεϊ (81′ Μενιέ), Ακαντζί, Χούμελς, Γκερέιρο, Μπέλινγκχαμ, Τσαν, Νταχούντ (81′ Ντιλέινι), Νάουφ (63′ Ρέινα), Ρόις, Χάαλαντ.