Βασίλισσα ξανά στην Ισπανία η Ρεάλ Μαδρίτης

Πρωταθλήτρια Ισπανίας η Ρεάλ Μαδρίτης, ήττα στο Καμπ Νου για τη Μπαρτσελόνα. Μάχη για τον υποβιβασμό και χαμένες της αγωνιστικής Θέλτα και Μαγιόρκα.

Στο θρόνο της μετά την σεζόν 2016-7 επέστρεψε η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς αναδείχθηκε και τυπικά πρωταθλήτρια, ύστερα από την σημερινή της νίκη κόντρα στην Βιγιαρεάλ με 2-1.

Ρεάλ Μαδρίτης – Βιγιαρεάλ 2-1 (Μπενζεμά 29′, 77′ – Ιμπόρα 84′)

Τη νίκη που χρειαζόταν πήρε η Ρεάλ για να στεφθεί και τυπικά για 34η φορά στην Ιστορία της πρωταθλήτρια Ισπανίας, καθώς νίκησε με 2-1 την Βιγιαρεάλ. Τα δύο τέρματα του Μπενζεμά στο 29′ και το 77′ χάρισαν τον τίτλο στους Μερένχιες και απλά ο Ιμπόρα μείωσε στο 84′.

Μπαρτσελόνα – Οσασούνα 1-2 (Μέσι 62′ – Ζοσέ 15′, Τόρες 94′)

Ήττα σοκ στο Καμπ Νου για την Μπαρτσελόνα από την Οσασούνα με 1-2. Η Οσασούνα πήρε προβάδισμα στο 15′ με τον Ζοσέ. Ο Μέσι ισοφάρισε στο 62′, αλλά στο 94′ ο Τόρες με όμορφο τέρμα του, έδωσε την σπουδαία νίκη στην Οσασούνα.

Εϊμπάρ – Βαγιαδολίδ 3-1 (Μπίγκας 21′, Ινούι 28′, Ντε Μπλάσις 92′ – Γκουααρντίολα 71′)

Στο Ιπερούα, η Εϊμπάρ νίκησε με 3-1 την Βαγιαδολίδ σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι. Ο Μπίγκας στο 21′, ο Ινούι στο 28′ και ο “δικός” μας Πάμπλο Ντε Μπλάσις στο 92′ σκόραραν για την γηπεδούχο Εϊμπάρ. Το μόνο που κατάφερε η Βαγιαδολίδ ήταν η μείωση του σκορ από τον Γκουααρντιόλα, ύστερα από αποτυχημένη εκτέλεση πέναλτι του ιδίου στο 71ο λεπτό.

Θέλτα – Λεβάντε 2-3 (Μίνα 36′, Άσπας 45+1′, ‘ – Μπάρντι 11′, 28′, Μαγιοράλ 52’)

Η Λεβάντε προηγήθηκε με δύο τέρματα του Σκοπιανού εξαιρετικού μέσου της Μπάρντι στο 11′ και στο 28′. Η Θέλτα όμως κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο. Αρχικά, μείωσε με τον Σάντι Μίνα στο 36′ και έπειτα ο πρώτος σκόρερ της στο 45+1′, έστειλε εκ νέου την μπάλα στα δίχτυα της Λεβάντε. Η Λεβάντε τελικά πήρε την νίκη με το τέρμα του Μαγιοράλ στο 52′.

Βαλένθια – Εσπανιόλ 1-0 (Γκαμειρό 17′)

Εύκολη αποστολή είχε στο Μεστάγια η Βαλένθια κόντρα στην  υποβιβασμένη Εσπανιόλ, καθώς κέρδισε με 1-0 με το τέρμα του Γκαμειρό στο 17′.

Μαγιόρκα – Γρανάδα 1-2 (Κούτσο 22′ – Ντίας 45+1′, Φερνάντες 69′)

Η Μαγιόρκα δεν κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε κόντρα στην Γρανάδα και ηττήθηκε με 1-2 παρόλο που προηγήθηκε. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Κούτσο στο 22′, αλλά η Γρανάδα που ήταν καλύτερη στον αγώνα, σκόραρε με τον Ντίας στο 45+1′ και τον Φερνάντες στο 69′ και πήρε τη νίκη.

Χετάφε – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2 (Γιορέντε 54′, Τόμας 80′)

Στο τοπικό ντέρμπι της Μαδρίτης, η αδιάφορη Ατλέτικο νίκησε με 0-2 την γηπεδούχο Χετάφε και έστειλε την Χετάφε στην έβδομη θέση και εκτός ευρωπαϊκών εισιτηρίων. Τα τέρματα πέτυχαν οι Μάρκος Γιορέντε στο 54′ και ο Τόμας Παρτέι στο 80′.

Μπέτις -Αλαβές 1-2 (Λορέν 94′ – Χοσέλου 53′, Έλι 78′)

Μεγάλη νίκη της Αλαβές στην Σεβίλλη απέναντι στην αδιάφορη Μπέτις με 1-2 και κλείδωσε την σωτηρία της. Τα τέρματα της σημαντικής αυτής νίκης πέτυχαν οι Χοσέλου στο 53′ και ο Ροντρίγκο Έλι στο 78ο λεπτό, ενώ το γκολ της τιμής πέτυχε ο Λορέν στο 94′.

Αθλέτικ Μπιλμπάο – Λεγκανιές 0-2 (Γκερέρο 80′, Ασαλέ 94′)

Νίκη που την κρατάει στο κόλπο της σωτηρίας πέτυχε η Λεγκανιές στο Μπιλμπάο, χάρη σε τέρμα του πρώην επιθετικού του Ολυμπιακού στο 80′, Άνχελ Γκερέρο. και του Ασαλέ στο 94′.