Έσβησε την ΣΠΑΛ η Ίντερ

Περίπατο έκανε η Ίντερ στο Πάολο Μάτσα επικρατώντας με 0-4 της ΣΠΑΛ. Περίπατος και για Τορίνο.

Για την 33η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Ίντερ σημείωσε σημαντική νίκη με 0-4 επί της ΣΠΑΛ. Ένα τρίποντο που οδηγεί την Ίντερ στην δεύτερη θέση μειώνοντας την απόσταση  στο -6 από την Γιουβέντους, ενώ η ΣΠΑΛ οδεύει ολοταχώς για υποβιβασμό.

Στο πρώτο μέρος η Ίντερ είχε την κατοχή της μπάλας αλλά ήταν αρκετά νωχελική απέναντι στην μαχητική ΣΠΑΛ που πάλευε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Μπρόζοβιτς στο 5΄ τράνταξε το δοκάρι , λίγα λεπτά (17’)αργότερα Γκαλιαρτντίνι προσπάθησε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά ο Λετίτσα όμως μπλόκαρε. Στο 18’ ο Πετάνια στόχευσε στο δοκάρι

Στο 24΄και 27’ο Σάντσες δεν μπόρεσε να σημειώσει το 1-0, στο 29’ ο Τσέρι δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυο μετά από την σέντρα  του Πετάνια.

Η ΣΠΑΛ αν και δεν είχε την κατοχή ωστόσο  έδειχνε ότι δεν θα καταθέσει  τα όπλα και στο 35’ο Τσερι  αστόχησε. Στο 36’ ο Καντρέβα προειδοποίησε τον Λετίτσα καθως ένα λεπτό αργότερα σημείωσε το 0-1   Για την ΣΠΑΛ καλή στιγμή ήταν ανατροπή Στρεφέτζα από τον Χαντάνοβιτς  το VAR δεν έδειξε την έσχατη των ποινών. Στις καθυστερήσεις ο Πετάνια προσπαθησε με δυνατο να φέρει το ματς στα ίσια χωρίς αποτέλεσμα.

Το 0-1 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι «νερατζούρι» μπήκαν πιο βελτιωμένοι απειλώντας πρώτοι στο 52’ με τον Σάντσες, λίγες στιγμές αργότερα ο Μπιράγκι έκανε το 0-2. Μετα το γκολ οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι με τους γηπεδούχους να ανήμποροι να αντιδρούν.

Στο 60’ ο Αλέξις Σέντσες σημείωσε το 0-3 βάζοντας μαξιλαράκι ασφάλειας του σκο. Στο 63’ δεν μπόρεσε ο Έρικσεν να σπρώξει την μπάλα σε κενή εστία έπειτα από την ασίστ του Σάντσες . Στο 68’η ΣΠΑΛ με τον Πετάνια προσπάθησε να μειώσει αλλά το σουτ ήταν άστοχο Στο 74’ ο Γκαλιαρντίνι πέτυχε το τελικό  0-4, η ΣΠΑΛ στο 79’ προσπάθησε να μειώσει αλλά ο  Φεντερικο ντι Φραντζέσκο ήταν άστοχος.

Πλέον η ΣΠΑΛ είναι στην τελευταία θέση με 19 βαθμούς, ενώ η Ίντερ είναι στους 71 βαθμούς.

Τορίνο- Τζένοα 3-0

Νωρίτερα η Τορίνο επικράτησε με  3-0 της Τζένοα και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά με τους Πιναμόντι και Ζαπάτα να χάνουν σπουδαίες ευκαιρίες . Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 32’ με τον Μπρέμερ. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Τορίνο διαχειρίζονταν το ματς κόντρα στην ακίνδυνη Τζένοα.

Το 2-0 έγινε από τον Λούκιτς στο 76’,το τελικό 3-0 το πέτυχε ο Μπελότι στο 90’. Πλέον οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 37 βαθμούς.