Δύο Ρεάλ νικήτριες και μια ηττημένη

Τυχερή μέρα για δύο από τις τρεις… Ρεάλ (Μαδρίτης και Σοσιεδάδ) όπου κέρδισαν και οι δύο με “τριάρες” στα εκτός έδρας παιχνίδια τους.

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε στη Σεβίλλη την αντίστοιχη Ρεάλ Μπέτις (2-3), ενώ το ίδιο έπραξε και η Ρεάλ Σοσιεδάδ με την Έλτσε (0-3) στην ομώνυμη πόλη, για την τρίτη αγωνιστική της La Liga.

Ρεάλ Μπέτις – Ρεάλ Μαδρίτης 2-3

Την πρώτη της φετινή νίκη πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης, στον δεύτερο αγώνα του πρωταθλήματος για κείνη.

Το σκορ άνοιξε για τους Μαδριλένους ο Φεντερίκο Βαλβέρδε στο 14ο λεπτο, έπειτα από την καταπληκτική προσπάθεια του Μπενζεμά που τον τροφοδότησε. Η απάντηση για την Μπέτις ήρθε από την σέντρα του Κανάλες και την κεφαλιά του Μαντί, ενώ την ανατροπή για την ομάδα της Σεβίλλης, έφερε το σουτ του Καρβάλιο έξω από την περιοχή (39′).

Η Ρεάλ ισοφάρισε στο 49′ με το αυτογκόλ του Έμερσον, ενώ ο ίδιος ήταν αυτός που δέχθηκε την κόκκινη κάρτα ένα 20λεπτο αργότερα, αφού μάρκαρε τον Γιόβιτς που έβγαινε σε προφανή θέση για γκολ.

Με την ανατροπή αυτή η ομάδα του Ζιντάν πέρασε 5η στην βαθμολογία έχοντας και παιχνίδι λιγότερο, ενώ η Μπέτις βρίσκεται τρεις θέσεις πάνω.

Έλτσε – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-3

Ένα μουντό πρώτο ημίχρονο ήταν αυτό που παρέδωσε την σκυτάλη, στο γεμάτο γκολ δεύτερο μέρος.

Ο Πόρτου υποδέχτηκε εξαιρετικά την φοβερή πάσα του Μερίνο και έκανε το 1-0. Έπειτα από 22 λεπτά τα τέρματα διπλασιάστηκαν για τους γηπεδούχους με τον Γιανουζάι, να ευστοχεί από την λευκή βούλα, ενώ το τελικό αποτέλεσμα προήλθε από την οβίδα του Ρομπέρτο Λόπεθ στις καθυστερείς.

Η Σοσιεδάδ πλέον με αυτή την νίκη πήγε 3η ενώ αντιθέτως η Έλτσε στον πάτο της βαθμολογίας.