Serie A: Επική ανατροπή για Ίντερ, διπλά για Λάτσιο και Μπενεβέντο

Σε ένα χορταστικό ματς η Ίντερ πήρε τη νίκη με διπλή, μάλιστα, ανατροπή. Εύκολο διπλό για Λάτσιο, με ανατροπή η νίκη για Μπενεβέντο στην 2η αγωνιστική στη Serie A.

Ματσάρα στο Τζουζέπε Μεάτσα ανάμεσα σε Ίντερ και Φιορεντίνα, με τους Νερατζούρι να παίρνουν τελικά τη νίκη με ανατροπή στο φινάλε (4-3). Η Φιορεντίνα «πάγωσε» τους γηπεδούχους ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Μπιράγκι, οι Μποναβεντούρα και Κουαμέ βρέθηκαν αφύλακτοι στην μικρή περιοχή, έπαιξαν το ένα-δύο με τον δεύτερο να πλασάρει για το 0-1.

Στη συνέχεια οι Νερατζούρι ανέβασαν ρυθμό, πήραν την κατοχή και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Αυτό εν τέλει έγινε, λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (45+2′). Οι γηπεδούχοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Μπαρέλα βρήκε στα αριστερά τον Μαρτίνεζ που με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ίντερ πήρε το προβάδισμα στο 52ο λεπτό. Ο Μαρτίνεζ μπήκε στην περιοχή, έκανε μια μπαλιά ο Τσετσερίνι έβαλε το πόδι του και άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι Βιόλα ωστόσο, δεν πτοήθηκαν και ισοφάρισαν πέντε λεπτά αργότερα (57′) με τον Καστροβίλι (2-2).

Η Φιορεντίνα πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 63′, όταν οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα, ο Ριμπερί βρήκε με πανέμορφο κάθετη μπαλιά, στην πλάτη της άμυνας της Ίντερ, τον Κιέζα που με άψογο πλασέ νίκησε τον Χαντάνοβιτς.

Οι Νερατζούρι όμως κατάφεραν να κάνουν και δεύτερη ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά. Αρχικά στο 87′ μετά από υποδειγματική συνεργασία των παικτών του Κόντε, ο Λουκάκου με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το 3-3. Δύο λεπτά αργότερα, στο 89′ ο Σάντσες έβγαλε μια σέντρα από τα αριστερά, ο Νταμπρόσιο πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά ολοκλήρωσε την επική ανατροπή της Ίντερ (4-3), χαρίζοντας της τους πρώτους τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Κάλιαρι- Λάτσιο 0-2

Η Λάτσιο έφυγε με το «τρίποντο» από την έδρα της Κάλιαρι. Οι Λατσιάλι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερη δυσκολία στην νίκη με 2-0. Η ομάδα του Ιντζάγκι έχει ένα ματς λιγότερο, καθώς εκκρεμεί η αναμέτρηση κόντρα στην Αταλάντα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξεκίνησαν δυναμικά και μόλις στο 4′ έγινε το 1-0. Ο Μάρουσιτς μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και σε κενή εστία ο Λαζάρι σκόραρε. Η Λάτσιο είχε και δοκάρι με τον Κορέα στο 33′. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Τσίρο Ιμόμπιλε στο 74′, με τον Μάρουσιτς να βγάζει και πάλι την ασίστ.

Σαμπντόρια- Μπενεβέντο 2-3

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο η Μπενεβέντο έφυγε με το «διπλό» από το Λουίτζι Φεράρι απέναντι στη Σαμπντόρια (2-3), παίρνοντας το πρώτο της «τρίποντο» στο πρωτάθλημα. Δύο γκολ για τον Καλντιρόλα της Μπενεβέντο, ασίστ στο ντεμπούτο του ο Καντρέβα με την ομάδα της Γένοβας. Η Μπενεβέντο έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό κόντρα στην Ίντερ.

Στο 8′ ο Κουαλιαρέλα άνοιξε το σκορ για την Σαμπντόρια, με τον Κόλεϊ δέκα λεπτά αργότερα (18′) να σκοράρει για το 2-0. Η Μπενεβέντο μείωσε (2-1) στο 33′ με τον Καλντιρόλα. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και έφτασαν στην ισοφάριση (2-2) στο 72ο λεπτό με το δεύτερο τέρμα του Καλντιρόλα. Η μεγάλη ανατροπή για την Μπενεβέντο ολοκληρώθηκε στο 88ο λεπτό με τον Λετίζια.