Ρεάλ Μαδρίτης – Σεβίλλη: Δούλεψαν για την Ατλέτικο οι Μερένγκες

Την ευκαιρία να πατήσει κορυφή έχασε η Ρεάλ,  αφού έμεινε στην ισοπαλία στο ντέρμπι με τη Σεβίλλη και έχρισε την Ατλέτικο απόλυτο φαβορί για τον τίτλο.

Η Σεβίλλη έκανε την έκπληξη στο ντέρμπι που μπορεί να χάριζε το πρωτάθλημα στη Ρεάλ Μαδρίτης και απέσπασε ισοπαλία 2-2 στο “Αλφρέδο ντι Στέφανο”, με συνέπεια και μεγάλη κερδισμένη την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Οι Ανδαλουσιάνοι πήραν δύο φορές το προβάδισμα, αλλά οι “μερένγκες” κατάφεραν να ισοφαρίσουν πρώτα με τον Μάρκο Ασένσιο και στη συνέχεια με τη βοήθεια της τύχης, με αυτογκόλ του Ντιέγκο Κάρλος στις καθυστερήσεις.

Με αυτή την ισοπαλία η Ρεάλ έφτασε τους 75 βαθμούς στη La Liga, -2 απ’ την πρωτοπόρο Ατλέτικο, ενώ ισοβαθμεί με την Μπαρτσελόνα. Από την άλλη η Σεβίλλη έμεινε τέταρτη με 71 βαθμούς.

Ένα γκολ του Καρίμ Μπενζεμά άνοιξε νωρίς στο πρώτο ημίχρονο το σκορ, όμως ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Οι Ανδαλουσιάνοι είχαν να αντιπαρατάξουν μία καλή στιγμή και με αυτήν σκόραραν, σε ωραία Ρόμπίνα από εκτέλεση φάουλ και τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Φερνάντο.

Το 2ο μέρος άρχισε χωρίς αλλαγές, με τον Ζιντάν να εμπιστεύεται τους παίκτες του, αφού οι “μερένγκες” μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν ευκαιρίες. Σε μία εξ αυτών, μοιραίος ήταν ο Βινίσιους που έκλεψε την μπουκιά απ’ το στόμα του Μπενζεμά. Όταν ο Γάλλος τεχνικός αποφάσισε να κάνει αλλαγή, δικαιώθηκε άμεσα. Στο 66′ έριξε στη μάχη τον Μάρκο Ασένσιο και δευτερόλεπτα αργότερα ο Ισπανός ισοφάρισε σε 1-1.

Το φινάλε, όμως, ήταν συναρπαστικό. Στο 77ο λεπτό σημειώθηκε αναμπουμπούλα στην περιοχή της Ρεάλ, αλλά η μπάλα διώχθηκε και ο Μπενζεμά την πήρε, διένυσε 60 μέτρα χωρίς αντίπαλο και ανατράπηκε απ’ τον Γιασίν Μπουνού. Ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, αλλά ο VAR γύρισε πίσω τη φάση για χέρι του Έντερ Μιλιτάο στο κόρνερ της Σεβίλλης. Ο Ίβαν Ράκιτιτς το εκτέλεσε και οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα.

Το 2-1 υπέρ της Σεβίλλης δεν έμεινε μέχρι τέλους, αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Τόνι Κρόος, αλλά χρειάστηκε και τη βοήθεια του Ντιέγκο Κάρλος. Η κόντρα ξεγέλασε τον Μπουνού και κατέληξε στα δίχτυα του, αν και η ισοπαλία δεν αλλάζει πολλά πράγματα. Η Ρεάλ βρίσκεται σε απόσταση δύο βαθμών από πρωτοπόρο Ατλέτικο και ισόβαθμη με την Μπαρτσελόνα.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Οντριοθόλα, Μιλιτάο, Νάτσο, Μαρσέλο (66′ Γκουτιέρεθ), Μόντριτς (66′ Ασένσιο), Καζεμίρο, Κρόος, Βαλβέρδε, Μπενζεμά, Βινίσιους (80′ Αζάρ)

Σεβίλλη: Μπουνού, Νάβας, Κουντέ, Κάρλος, Ακούνια, Ράκιτιτς (88′ Τόρες), Φερνάντο, Χορδάν (84′ Γκούντελ), Σούσο (83′ Όσκαρ), Οκάμπος (88′ Ντε Γιονγκ), Γκόμες (57′ Εν Νεσιρί)