Serie A: Άλμα 4αδας και Champions League για τη Μίλαν

Στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς τους, η Μίλαν πέρασε με τριάρα από τη Γιουβέντους και την πέταξε εκτός Champions League.

Σε ένα ματς που άξιζε μια θέση στο Champions League, η Μίλαν διέλυσε τη Γιουβέντους στο Τορίνο με 0-3, για την 35η αγωνιστική και μπήκε η ίδια στην 4άδα, αφήνοντας εκτός την Μεγάλη Κυρία.

Πρώτη τελική στο ματς ήταν για την Μίλαν στο 21′. Ο Ντίαζ επιχείρησε ένα σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, ;όλα ο Σέζνι μπλόκαρε εύκολα.

Στο 30′ ο Κουαδράδο εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Ντοναρούμα έκανε άστοχη έξοδο, ο Κιελίνι έπιασε την κεφαλιά, αλλά δεν μπόρεσε να την στείλει προς την εστία.

Στις καθυστερήσεις οι ροσονέρι άνοιξαν το σκορ. Στο 45+1′ ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε φάουλ, ο Σέζνι έκανε κακή έξοδο και έχασε την μπάλα από τα χέρια του. Ο Ντίαζ πήρε την μπάλα και με ένα ωραίο σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι στο 57ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι, όταν μετά από σουτ του Μπραχίμ Ντίας ο Κιελίνι έκοψε την μπάλα με το χέρι. Ωστόσο, ο Κεσιέ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Γιουβέντους δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να ισοφαρίσει και η Μίλαν στο 78′ βρήκε κι άλλο γκολ.Ο Ρεμπίτς με εξαιρετικό πλασέ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι Σέζνι που δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την Γιούβε, οι “ροσονέρι” χτύπησαν και πάλι μέσα σε ένα τρίλεπτο. Ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Τομόρι σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά, σκόραρε για το τελικό 0-3, στο 82′.

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντε Λιχτ, Κιελίνι, Κουαδράδο, Κιελίνι, Ραμπιό, Μπεντανκούρ (67′ Κουλουσέφσκι), ΜακΚένι, Κιέζα (80′ Ντιμπάλα), Μοράτα, Κριστιάνο Ρονάλντο

Μίλαν: Ντοναρούμα, Τομόρι, Κίερ, Καλάμπρια, Ερναντές, Κεσί, Μπενασέρ (81′ Μεϊτέ), Σαλεμάκερς (82′ Νταλότ), Μπραΐμ Ντίαθ (70′ Κρούνιτς), Τσαλχάνογλου, Ιμπραΐμοβιτς (66′ Ρέμπιτς).

ΦΟΥΛ ΓΙΑ ΕΥΡΩΠΗ Η ΡΟΜΑ

Η Ρόμα επιβλήθηκε με 5-0 της Κροτόνε και προσπέρασαν τη Σασουόλο, στη μάχη που δίνουν για το ευρωπαϊκό “εισιτήριο” του Europa Conference League.

Οι ουραγοί της κατηγορίας, οι οποίοι επιστρέφουν στη Serie B, δεν προέβαλαν κάποια αντίσταση. Ο Μπόρχα Μαγιοράλ έβαλε μπροστά στο σκορ τους “τζιαλορόσι” με την έναρξη του 2ου μέρους και ήταν αυτός που έγραψε το τελικό σκορ. Ο Λορέντσο Πελεγκρίνι σε 3 λεπτά σημείωσε δύο γκολ που “κλείδωσαν” τη νίκη. Τον δρόμο για τα δίχτυα βρήκε και ο Μχιταριάν που πριν ξανασμίξει με τον Ζοζέ Μουρίνιο, έφτασε τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα.

Ρόμα: Φουζάτο, Ρέινολντς (59′ Σαντόν), Κουμπούλα, Ιμπάνιεζ (46′ Ζεζούς), Κάρσντορπ, Κριστάντε (80′ Ζαλέβσκι), Νταρμπό (80′ Μπόβε), Πέδρο (67′ Παστόρε), Πελεγκρίνι, Μχιταριάν, Μαγιοράλ

Κροτόνε: Κορντάτς, Τζιτζί, Γκολέμιτς, Μαγκαγιάν, Μολίνα, Μεσίας, Τσιγκαρίνι (72′ Πετριτσιόνε), Μπεναλί (72′ Τζανελάτο), Ρέτσα (46′ Ρισπόλι), Ουνάς (87′ Ριβιέρ), Νουάνκουο