Στο… ρελαντί η Χετάφε έριξε “τριάρα” στη Μπέτις

Υπερηχητική η Χετάφε συνέτριψε τη Μπέτις με τον Άνχελ να βρίσκει δίχτυα δύο φορές στο «Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ»

«Περίπατο» έκανε η Χετάφε που επιβλήθηκε εντός έδρας με σκορ 3-0 της αποκαρδιωτικής Μπέτις στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της La Liga. Όλα τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη φάση που δημιούργησαν. Στο 15’ ο Νιόν έβγαλε σέντρα χειρουργικής ακρίβειας για τον Άνχελ ο οποίος με εκπληκτικό ψαλιδάκι εκτέλεσε στην κίνηση. Η μπάλα χτύπησε στο χορτάρι και πήρε ύψος, καταλήγοντας στα δίχτυα του Ρόμπλες. Μολονότι το γκολ αρχικά ακυρώθηκε, καθώς ο σκόρερ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, αφού επανεξετάστηκε για αρκετή ώρα από το VAR, μέτρησε κανονικά.

Ναι μεν οι «βερδιμπλάνκος» κυκλοφορούσαν διαρκώς την μπάλα, ωστόσο δεν υπήρχε πραγματικό αντίκρισμα. Όταν έφταναν στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, αδυνατούσαν να παράγουν συνδυασμούς και να απειλήσουν. Αν και ούτε η Χετάφε έφτιαξε σωρεία ευκαιριών, υπήρξε άκρως αποτελεσματική.

Ως αποτέλεσμα, ένα λεπτό πριν από τη συμπλήρωση του 40’, ο Κουκουρέγια εξαπέλυσε έναν «κεραυνό» από μακρινή απόσταση, ξετίναξε τα δίχτυα του Ρόμπλες και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Η πρώτη φορά που η Μπέτις επισκέφτηκε τα αντίπαλα καρέ με αξιώσεις ήταν στο 41’. Ο Σανάμπρια δοκίμασε το πόδι του από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Παρόλα τα αρκετά κορμιά που είχε μπροστά του, ο Σόρια εξουδετέρωσε τον κίνδυνο.

Δευτερόλεπτα μετά, ο Γουίλιαμ Καρβάλιο υπέπεσε σε τραγικό λάθος, μιας και έδωσε… ασίστ στον Κούτσο Ερνάντες. Εκείνος τροφοδότησε τον Άνχελ. Ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ βρήκε δίχτυα εκ νέου και σημείωσε το 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο να μειώσουν πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όμως το αριστοτεχνικό φάουλ του Κανάλες απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα ο Σόρια.

Οι «μπλε», ενώ ουσιαστικά είχαν «κλειδώσει» την υπόθεση νίκη από το πρώτο μέρος, διαχειρίστηκαν άριστα το προβάδισμά τους. Πώς όχι από τη στιγμή που σε κανένα σημείο του δεύτερου ημιχρόνου δεν πιέστηκαν καθόλου από την Μπέτις.

Όλα πήγαν στραβά για τους φιλοξενούμενους. Το επιστέγασμα αποτέλεσε η αποβολή του Μαντί στο 83’, ο οποίος μέσα σε ένα λεπτό είδε δύο φορές την κίτρινη κάρτα, με συνέπεια να αποβληθεί.

Χετάφε (Χοσέ Μπορδαλάς): Σόρια, Νταμιάν (73’ Καμπάκο), Τζενέ, Ετσέιτα, Ολιβέρα, Νιόμ (86’ Παλαβέρσα), Αραμπαρί (86’ Πορτίγιο), Μαξίμοβιτς, Κουκουρέγια, Κούτσο Ερνάντες (62’ Μάτα), Άνχελ (73’ Τίμορ)

Μπέτις (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Ρόμπλες, Σίδνεϊ  Μαντί, Μπάρτρα, Άλεξ Μορένο, Γκίδο Ροδρίγες (46’ Ιγκλέσιας), Καρβάλιο (61’ Ακουόκου), Χουάμι (60’ Ρουιμπάλ Γκαρσία), Φεκίρ ( 72’ Τέγιο), Κανάλες, Σανάμπρια (72’ Λορέν)