Eurocup: Με το δεξί Μάλαγα, Μπούντουτσνοστ και Τρέντο

Το Eurocup άνοιξε την αυλαία του για τη σεζόν 2020-2021, με τη Μάλαγα, τη Μπούντουτσνοστ και την Τρέντο να “μπαίνουν με το δεξί” στη διοργάνωση.

Οι πρώτες νίκες του Eurocup ήρθαν από τις Μάλαγα, Μπούντουτσνοστ και Τρέντο, με τις πρώτες αναμετρήσεις να χαρίζουν θέαμα και μεγάλο ενδιαφέρον.

Β’ όμιλος 

Μπούντουτσνοστ- Μπρέσια 93-81

Η Μπουντούτσνοστ πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στο EuroCup 2020-21, έχοντας ως MVP τον Νίκολα Ιβάνοβιτς.

Ο Μαυροβούνιος γκαρντ είχε 24 πόντους με 12/13 βολές, 3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 11 κερδισμένα φάουλ, 2 ριμπάουντ και 31 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης στα 26:21 που έμεινε στο παρκέ.

Από ‘κει και πέρα, ο Μέλβιμ Έτζιμ άγγιξε το νταμπλ – νταμπλ με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ για τους γηπεδούχους που κατέβασαν 43 ριμπάουντ αντί 26 των Γάλλων

Μάλαγα- Λεβαλουά 96-88

Η Μάλαγα κατέκτησε το πρώτο ροζ φύλλο στο EuroCup, επικρατώντας της Μπουλόν Λεβαλουά του Γιούρι Ζντοβτς με σκορ 96-88 στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Οι Ισπανοί είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, σουτάροντας με 42.3% στο τρίποντο (11/26). Ο Τιμ Αμπρομάιτις έκανε τη διαφορά για την ομάδα της Ανδαλουσίας, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 14 πόντους (4/4 βολές, 2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 20:51.

Δ’ όμιλος

Μπούρσασπορ – Τρέντο 86-93

Παρότι τα βρήκε σκούρα τελικά η Τρέντο επικράτησε 93-86 της Μπούρσασπορ εκτός έδρας στην πρεμιέρα του φετινού Eurocup για τον 4ο όμιλο όπου βρίσκεται ο Προμηθέας Πατρών (παίζει αύριο εντός έδρας με την Γκραν Κανάρια).

Για τους νικητές οι Τζακόρεϊ Ουίλιαμς (19π.), Γκάρι Μπράουνε (17π.) και Βίκτορ Σάντερς (15π.) οδήγησαν την ομάδα τους στο θετικό αποτέλεσμα. Απο εκεί και πέρα για τους Τούρκους οι Ντάνιελ Χάμιλτον (19π.) αι Μαλίκ Νιούμαν (17π.) δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την ήττα.

Αποτελέσματα 1ης αγωνιστικής

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Μπαχτσεσεχίρ- Μπουρζ (30/9-19:00)

Μπανταλόνα- Παρτιζάν (30/9-21:45)

Βενέτσια- Ούνικς Καζάν (30/9-21:45)

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Μπούντουτσνοστ- Μπρέσια 93-81

Μάλαγα- Λεβαλουά 96-88

Ουλμ- Μόρναρ (30/9- 20:30)

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ

Λιετκαμπέλις- Βίρτους Μπολόνια (30/9- 19:00)

Λοκομοτίβ Κουμπάν- Αντβέρπ (30/9- 19:30)

Ανδόρα- Μονακό (30/9- 21:00)

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

Μπούρσασπορ – Τρέντο 86-93

Προμηθέας- Γκραν Κανάρια (30/9- 19:30)

Ναντέρ- Ολίμπια Λιουμπλιάνα (30/9- 21:00)

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*