Rogers Cup: Αποκλείστηκε στα ημιτελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Μετά από αγώνα δυόμιση ωρών, ο Ράιλι Οπέλκα άφησε εκτός τελικού του Rogers Cup τον Στέφανο Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Rogers Cup του Καναδά, καθώς ηττήθηκε στον ημιτελικό από τον Ράιλι Οπέλκα με 2-1 σετ (7-6(2), 6(4)-7, 4-6).

Μετά από έναν απίστευτο αγώνα που κράτησε 2 ώρες και 32 λεπτά, o Αμερικανός τενίστας κατάφερε να μην χάσει ούτε ένα δικό του σερβίς(!) και να πάρει τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του, καθώς προκρίθηκε στον πρώτο του τελικό σε Masters 1000 διοργάνωση.

Στον τελικό θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Τζον Ίσνερ- Ντανίιλ Μεντβέντεφ.

Ο 23χρονος Έλληνας πρωταθλητής θα μεταβεί στο Σινσινάτι, αφού την ερχόμενη εβδομάδα θα συμμετέχει στο Western & Southern Open και θα κάνει την πρεμιέρα του στον 2ο γύρο, απέναντι σε έναν εκ των Κόρντα και Τζερέ.