La Liga: Με το δεξί η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε με τεσσάρα στη La Liga, νικώντας την Αλαβές εκτός έδρας

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε στη Βιτόρια την Αλαβές με 1-4, στην πρεμιέρα της La Liga.

Ντεμπούτο για τον Κάρλο Αντσελότι στον πάγκο, στην επιστροφή του στη “Βασίλισσα” και πήρε άνετα το «τρίποντο». Όλα τα τέρματα μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο, μετά το 0-0 του πρώτου μέρους.

Πρωταγωνιστής για τους Μαδριλένους ο Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα  στο 48′ και στο 62′, ενώ τα άλλα δύο τα σημείωσαν ο Νάτσο στο 56′ και ο Βινίσιους στο 90+2. Το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους πέτυχε με πέναλτι ο Χοσέλου στο 65ο λεπτό.

Στο μεταξύ, χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση της Οσασούνα με την Εσπανιόλ, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) στην Παμπλόνα. Ισόπαλα έληξαν και τα άλλα δύο παιχνίδια του Σαββάτου, μεταξύ της Μαγιόρκα και της Μπέτις και της Κάντιθ με τη Λεβάντε, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1).

Αναλυτικά η αγωνιστική:

Παρασκευή 13/8

Βαλένθια-Χετάφε 1-0 (11΄ πεν. Σολέρ)

Σαββάτο 14/8

Κάντιθ-Λεβάντε 1-1 (90+7΄ Εσπίνο – 39΄ Μοράλες)

Μαγιόρκα-Μπέτις 1-1 (25΄ Όλιβαν – 59΄ Χουάνμι)

Αλαβές-Ρεάλ Μαδρίτης 1-4 (65΄ πεν. Χοσέλου – 48΄, 62΄ Μπενζεμά, 56΄ Νάτσο, 90+2΄ Βινίσιους Ζούνιορ)

Οσασούνα-Εσπανιόλ 0-0