Roland Garros: Δύσκολη νίκη και πρόκριση για τον Τσιτσιπά

Μία ακόμη δύσκολη νίκη πήρε ο Στέφανος Τσιτσιπάς και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Roland Garros

O Στέφανος Τσιτσιπάς σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στο Roland Garros, επίσης με αρκετά δύσκολο τρόπο, επί του Τσέχου Ζντένεκ Κόλαρ με 3-1 σετ (6-3, 7-6, 6-7, 7-6) και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του γαλλικού τουρνουά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αν και προηγήθηκε 2-0 δεν «καθάρισε» το ματς, με αποτέλεσμα να δώσει τη δυνατότητα στον αντίπαλό του να μειώσει και να φτάσει μία ανάσα από το 2-2 στα σετ, αλλά στο τάι μπρέικ κατάφερε και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Τελικά μετά από 4 ώρες και 8 λεπτά αγώνα έφτασε στη νίκη απέναντι στον Κόλαρ και για 4η σερί σεζόν θα βρεθεί στους «32» του Roland Garros.

Το Σάββατο (28/5), ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον 23χρονο Σουηδό Μίκαελ Ίμερ (Νο95), ο οποίος απέκλεισε νωρίτερα μέσα στην ημέρα, το Νο29 του ταμπλό, Ντάνιελ Έβανς, με 6-3, 3-6, 6-2, 6-3. Δεν έχει ηττηθεί ποτέ από τον Ίμερ σε τρεις αναμετρήσεις, έχοντας μάλιστα κερδίσει και τα 8 σετ που έχουν δώσει ως αντίπαλοι.