Οσέρ – Σεντ Ετιέν: Άφησαν ανοι”Χ”τούς λογαριασμούς

Με το τέρμα του Περί στο 87ο λεπτό, η Οσέρ ισοφάρισε το ματς με τη Σεντ Ετιέν και έδωσε ενδιαφέρον στα μπαράζ.

Στην πρώτη αναμέτρηση για τα μπαράζ στην ligue 1, Οσέρ και Σεντ Ετιέν έμειναν ισόπαλες με 1-1 και κράτησαν ζωντανό το ενδιαφέρον σχετικά με το ποια ομάδα θα βρίσκεται την επόμενη σεζόν στην πρώτη κατηγορία.

Η Οσέρ κατέκτησε την τρίτη θέση της βαθμολογίας της ligue 2 έναν μόλις βαθμό πίσω από την Αζαξιό που μαζί με την πρωταθλήτρια Τουλούζ πήραν την απευθείας άνοδο. Στη συνέχεια, αντιμετώπισε την Σοσό που είχε αποκλείσει την Παρίς και προκρίθηκε στα πέναλτι.

Η Σεντ Ετιέν με την σειρά της ολοκλήρωσε μία από τις χειρότερες σεζόν στην ιστορία της, καταλαμβάνοντας την 18η θέση ένα μόλις βαθμό μακριά από την 19η και την 20η πάνω από την Κλερμόν και Μπορντό, αντίστοιχα.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας και οι “Στεφανουά” στην καλύτερη τoυς στιγμή κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με το υπέροχο τελείωμα του Γιουσούφ στο παραθυράκι που δεν άφησε περιθώρια στον τερματοφύλακα της Οσέρ για αντίδραση.

Η Οσέρ ύστερα πήρε τον έλεγχο του ματς και έψαχνε ένα γκολ για να μην φύγει ηττημένη από το γήπεδο και το βρήκε στο 88ο λεπτό με το πλασέ του Περίν που νίκησε τον Μπερναντόνι και άφησε τα πάντα ανοιχτά για μία θέση στην μεγάλη κατηγορία.

Σκόρερ: 87′ Περίν -15′ Γιουσούφ

Κάρτες: 50′ Μπερνάντ – 59′ Μπουάνγκα