Roland Garros: Προκρίθηκε στους “32” ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέρασε το εμπόδιο του Πέδρο Μαρτίνεθ και συνεχίζει στους “32” του Roland Garros

O Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε άνετα με 3-0 σετ (6-3, 6-4, 6-3) επί του Ισπανού, Πέδρο Μαρτίνεθ και προκρίθηκε στους «32» του τουρνουά του Roland Garros.

O Έλληνας πρωταθλητής θα τεθεί αντιμέτωπος με τον φορμαρισμένο, Τζον Ίσνερ που νίκησε με 3-0 τον Κραζίνοβιτς. Θα είναι η 6η φορά που θα συναντηθούν για το tour, με τον Τσιτσιπά να προηγείται με 3-2 νίκες του Αμερικανού, έχοντας κερδίσει μάλιστα τους 3 τελευταίους αγώνες στη σειρά.

Απέναντι στο νο103 της παγκόσμιας κατάταξης, ο 23χρονος Έλληνας πρωταθλητής έπαιξε όσο ακριβώς χρειαζόταν για να κάνει το 2Χ2 στο ξεκίνημα του τουρνουά, στο οποίο έχει την ευκαιρία να φτάσει αρκετά μακριά.

Ο σημερινός αντίπαλος του Τσιτσιπά ήταν άκρως ανταγωνιστικός, ιδιαίτερα στο δεύτερο σετ, όταν προηγήθηκε 2-0 με break, αλλά ο Έλληνας τενίστας «έγραψε» γρήγορα το 2-2 κι από κει και πέρα το ματς ήταν ντέρμπι μετά από 8 games (4-4). Στο σημείο εκείνο ο Τσιτσιπάς έκανε break, προηγήθηκε με 5-4 και δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνει το 6-4 στο δικό του σερβίς.

Στο τρίτο σετ, τα πράγματα κύλησαν όπως ήταν… αναμενόμενο. Ο 23χρονος πρωταθλητής προηγήθηκε με 4-1 και 5-2 και πήρε το σετ (6-3) και το ματς με 3-0.