Ισόπαλες Ροστόφ και ΤΣΣΚΑ, πήρε το ντέρμπι η Σπαρτάκ

Για την 16η αγωνιστική του ρωσικου πρωταθλήματος, η Ροστός ήρθε ισόπαλη με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ενώ η Σπαρτάκ Μόσχας επικράτησε της Λοκομοτίβ.

Στο Ροστόφ Arena, η τοπική ομάδα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας έμειναν στο 0-0. Μοιρασμένο το ματς και με λίγες φάσεις, αλλά με αρκετές δυνατές μονομαχίες. Στο 89ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες με την δεύτερη κίτιρνη του Ομπλιακόφ Η Ροστόφ έπεσε στην 6η θέση με 24 β., ενώ η ΤΣΣΚΑ παρέμεινε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο ντέρμπι της Μόσχας, η Σπαρτάκ Μόσχας φιλοξένησε την Λοκομοτίβ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 2-1 στο Otkritie Arena. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ στο 5ο λεπτό με τον Γκλουσάκοφ και στο 37′ με κεφαλιά του Αντριάνο.

Η Λοκομοτίβ αστόχησε σε πέναλτι στο 69′ με τον Σμολόφ, ενώ στην ίδια φάση η Σπαρτάκ έμεινε με δέκα παίκτες λογω της αποβολής του Ρασκάζοφ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 στο 79′ με τον Φαρφάν. Με τη νίκη αυτή η Σπαρτάκ ανέβηκε στην 4η θέση φτάνοντας τη Λοκομοτίβ έχοντας τους ίδιους βαθμούς (25β.).