Θύελλα ο Ολυμπιακός,πρώτη νίκη για Σπόρτιγκ, τρένο οι Εσπερίδες

Ο Ολυμπιακός δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα και συνέτριψε με 82-29 την Ελευθερία Μοσχάτου για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Οι “Ερυθρόλευκες” όπως άλλωστε μαρτυρά και το τελικό σκορ δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα και έφτασαν πολύ άνετα στο 91ο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα όσον αφορά τις εν Ελλάδι αγωνιστικές τους υποχρεώσεις.

Σταμολάμπρου και Μάζιτς με 14 πόντους ήταν οι πρώτες σκόρερ της ομάδας του Γιώργου Παντελάκη.

Στο κλειστό του Σπόρτιγκ δύο βολές λίγο πριν το τέλος της Μούρερ ήταν αρκετές ώστε ο Σπόρτιγκ να νικήσει με 50-48 την Νίκη Λευκάδας και να συλλέξει το πρώτο φετινό του ρόζ φύλλο αγώνα.

Στο κλειστό του Εσπέρου οι Εσπερίδες νίκησαν πολύ άνετα με 78-57 τον Αθηναϊκό και πέτυχαν την 3η τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.  Οι γηπεδούχες ήταν εξαιρετικά εύστοχες στα σουτ 3 πόντων καθώς ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση έχοντας 10/19 σουτ έξω από τη γραμμή των 3 πόντων.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης μάλιστα έδωσε την ευκαιρία στο τεχνικό επιτελείο να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτες με την νεαρή Άννα Κοσκινά να παίρνει τα πρώτα της λεπτά στην Α1.

Στα Highlights του αγώνα το buzzer beater τρίποντο της Ελένης Στεργιοπούλου στη λήξη του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στον Ηρακλή επικρατώντας στο Ιβανώφειο με 82-58. Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ πήρε από την αρχή το προβάδισμα και χτίζοντας μια διαφορά έφτασε εύκολα στην νίκη και στο ροζ φύλλο αγώνα.

Τέλος τα Καλύβια εκμεταλέυτηκαν την έδρα τους και νίκησαν με 61-52 την Δάφνη Αγίου Δημητρίου. Τα Καλύβια προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-12 διαφορά που τη διατήρησαν μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.