Σ-έξι Μάντσεστερ Σίτι σκόρπισε την Τσέλσι

Καταγαιστική ήταν η Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στην Τσέλσι όπου και την διέλυσε με 6-0, σε ένα ματς που η έννοια του ντέρμπι εξευτελίστηκε.

Η Μάντσεστερ Σίτι μας έχει συνηθίσει στο να ανοίξει γρήγορα τα σκορ στις αναμετρήσεις της την φετινή αγωνιστική σεζόν πράγμα που επιβεβαιώθηκε και σήμερα.

Το 1-0 ήρθε πολύ νωρίς λοιπόν, μόλις στο 4ο λεπτό. Ο Μπερνάρ το Σίλβα βρέθηκε ξεχασμένος σε μια στατική φάση στην περιοχή της Τσέλσι, έκανε το παράλληλο γύρισμα προς την εστία κι εκεί ο επερχόμενος Στέρλινγκ εκτέλεσε τον Κέπα με ένα δυνατό πλασέ.

Αμέσως μετά στο 13′ ο Σέρχιο Αγκουέρο με ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Κέπα, ενώ ο ίδιος παίκτης πάλι στο 19′ εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα των φιλοξενούμενων προς την εστία και τετ-α-τετ δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει το 3-0.

Το σκορ διεύρυνε λίγο αργότερα ο Γκούντογκαν(23′) με συρτό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή μιας και η μπάλα του στρώθηκε σε κακή απομάκρυνση των αμυνομένων των “δράκων”.

Χατ-τρικ πέτυχε ο Αργεντινός άσος, Σέρχιο Αγκουέρο, στο 56ο λεπτό ευστοχώντας από την άσπρη βούλα ενώ το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο με δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Ραχίμ Στέρλινγκ έπειτα από πάσα του Ζιντσένκο στο 80′.