Μοιράστηκαν βαθμούς η Βαλένθια και η Σοσιεδάδ

Για την 23η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος, η Βαλένθια έμεινε στο 0-0 με την Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Μεστάγια» με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα ημίχρονο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, απειλώντας πρώτοι στο 14΄με τον Γιανουζάι και τον Ραούλ Νάβας με την φάση διαρκείας χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 40΄Ο Γουίλιαν Ζοσέ έκανε απόπειρα να άνοιξη το σκορ με σουτ αλλά μπλόκαρε ο Ρούλι.

Οι «νυχτερίδες» που μπήκαν νωχελικοί στον αγωνιστικό χώρο προσπάθησαν να φέρουν την μπάλα στα καρέ του Ρούλι με στημένες μπαλιές. Στο 17΄ η Βαλένθια απείλησε με την κεφαλιά του Κοντογκμπιά, ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Σάντι Μίνα να κάνει αισθητή την παρουσία του χωρίς να είναι εύστοχος . Το 0-0 συνόδεψε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μαρτσελίνιο ανέβασε την απόδοση της και έδειξε ότι ήθελε τους τρεις βαθμούς. Στο 50΄ ο Γκαμειρό δεν μπόρεσε να περάσει την μπάλα στον Σάντι Μίνα καθως κόπηκε από την άμυνα των φιλοξενούμενων. Τρία λεπτά αργότερα ο Τσερίτσεφ προσπάθησε να ανοίξει το σκορ αλλά ο Ρούλι μπλόκαρε. Στο 59΄ηταν η σειρά της Σοσιεδάδ να έχει την ευκαιρία της για γκολ όμως ο Ιγιαραμέντι δεν μπόρεσε στην διπλή φάση.

Από εκεί και πέρα η Βαλένθια είχε το πάνω χέρι στο δεύτερο μέρος αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις στημένες φάσεις και τις λανθασμένες εξόδους του Ρούλι. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Πλέον και οι δυο ομάδες εξακολουθούν να ισοβαθμούν στους 31 βαθμούς.