“Σαρωτική” Ατλέτικο με ιδανικό ντεμπούτο του Λουίς Σουάρες

“Πάρτυ” έκανε η Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στη Γρανάδα με
ονειρικό” ντεμπούτο του Λουίς Σουάρες. Εύκολες νίκες για Λεβάντε και Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης υπέταξε πανεύκολα τη Γρανάδα στο Γουάντα Μετροπολιτάνο και επιβλήθηκε με 6-1, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της LaLiga.

Ο Λουίς Σουάρες ήρθε από τον πάγκο, ωστόσο αυτό δεν τον πτόησε να πραγματοποιήσει ένα αξιόλογο ντεμπούτο, πετυχαίνοντας δύο γκολ και μια ασίστ σε 19 λεπτά!

Ο Ντιέγκο Κόστα άνοιξε το σκορ για την Ατλέτικο Μαδρίτης μόλις στο 9ο λεπτό, με κεφαλιά. Λίγα λεπτά αργότερα στο 16’ οι Μαδριλένοι είχαν ευκαιρία να διευρύνουν το σκορ από την άσπρη βούλα με τον Σαούλ, όμως η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. ο Κορέα από δημιουργός έγινε σκόρερ για το 2-0. Ζοάο Φέλιξ και Γιορέντε διαμόρφωσαν το 4-0, σημειώνοντας δύο γκολ στο 65’ και στο 70’ αντίστοιχα.

Ο Ουρουγουανός νεοαποκτηθείς σταρ των Ροχιμπλάνκος πέρασε ως αλλαγή στο 70ο λεπτό αντί του Ντιέγκο Κόστα και μέχρι τη λήξη του αγώνα είχε προλάβει να ανοίξει λογαριασμό με την Ατλέτικο.

Ντεμπούτο με γκολ και το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα πέτυχε ο Λουίζ Σουάρες ο οποίος πέτυχε δύο γκολ χαρίζοντας στην Ατλέτικο το επιβλητικό σκορ 6-1 στο 85 και στο 90+3′. Η Γρανάδα το μόνο του κατάφερε ήταν να μειώσει στο 87’ με τον Βιδάλ.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ – Τρίπιερ, Σάβιτς, Φελίπε, Λόντι – Κορέα (77′ Λεμάρ), Κόκε (77′ Βιτόλο), Νίγεθ, Καράσκο (71′ Γιορέντε) – Ζοάο Φέλιξ (71′ Τόμας), Ντιέγκο Κόστα (70′ Σουάρες).

Γρανάδα (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Ρουί Σίλβα – Βίκτορ Ντίαθ, Ντουάρτε (84′ Σάντσες), Βαγέχο, Φουλκιέ – Μίγια (71′ Ετέκι) – Πουέρτας (60′ Ματσίς), Ερέρα (71′ Φέδε Βίκο), Αζέεζ, Κένεντι (60′ Σόρο) – Χόρχε Μολίνα.

Οσασούνα – Λεβάντε 1-3

Οσασούνα και Λεβάντε διασταύρωσαν τα ξίφη τους, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της La Liga με την Λεβάντε να επικρατεί 3-1, σκαρφάλωσε στην 11η θέση με τρεις βαθμούς, πιάνοντας τις Κάντιθ και Οσασούνα.

Στο 38’ η Οσασούνα κατάφερε να προηγηθεί με τον Ρομπέρτο Τόρες, που εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, νικώντας τον Αϊτόρ για το 1-0. Η απάντηση της Λεβάντε ήταν άμεση, καθώς τρία λεπτά αργότερα, έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα με τον Μελέρο που έκανε το 1-1.

Με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυναμικά και έψαχναν το γκολ. Στο 68’ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ραούλ Νάβας, μέσα στη μεγάλη περιοχή με αποτέλεσμα, ο ρέφερι να δείξει την άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρόζερ Μαρτί ωστόσο ο Ερέρα μάντεψε σωστά και απέτρεψε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Τελικά, ο Ρόζερ Μαρτί στο 76’ πέτυχε δεύτερο γκολ για τη Λεβάντε για το 2-1, ενώ στο 81’ ο Μοράλες βρήκε κι αυτός δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την Λεβάντε.

Ειμπάρ – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2

Νωρίτερα στο Στάδιο Ιπουρουά η Αθλέτικ Μπιλμπάο πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, η οποία διατήρησε την εκπληκτική παράδοση κόντρα στην Εϊμπαρ και επιβλήθηκε με 1-2.

Πρωταγωνιστής για την Μπιλμπάο ήταν ο Ουνάι Λόπεθ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 40’ με σουτ στο δοκάρι και μέσα, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 48’ με κεφαλιά του Κίκε, ύστερα από κόρνερ (1-1).

Στο δεύτερο μέρος η Αθλέτικ είδε γκολ να της ακυρώνεται μέσω VAR, όμως στο 87’ ο Ουνάι Λόπεθ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το τελικό 1-2.